Remont mojego starego, drewnianego domu zainspirował mnie do stworzenia nowego działu – blog o remoncie domu na wsi. Nie spodziewałam się aż tak wielkiego zainteresowania remontem mojej starej, drewnianej chaty. Okazało się, że wielu z Was albo posiada taki stary domek “po babci”, albo planuję sobie taki kupić i odrestaurować. Od czego zacząć?
w mojej starej chacie do remontu
Blog remontowy
Dopóki nie rozpoczęłam mojej przygody z remontem, nie sądziłam, że to takie fascynujące przedsięwzięcie. Na co dzień nie miałam do czynienia z belkami, zalewaniem betonu, układaniem elewacji czy kupowaniem impregnatu do drewna. Świat budowlany nigdy mnie jakoś nie kręcił. Co innego wystrój wnętrz, ale to już zupełnie inna strona medalu. Samo budownictwo wydawało mi się techniczne i odległe od moich zainteresowań. Wszystko do czasu, kiedy postanowiłam zamieszkać na wsi i kupić stary, drewniany dom do remontu. Stąd właśnie cały mój pomysł na blog remontowy.
Udało mi się odnaleźć moje miejsce na ziemi (tak mi się przynajmniej na chwilę obecną wydaje). Hektar działki, piękny, stary dom z drewna, bajeczna, ogromna stodoła oraz starodawna obora murowana. Odległość od Warszawy tylko 1,5 h jazdy autem. Do tego trochę drzew i piękne widoki dookoła. Wolność i świeże powietrze. Podziwianie natury w każdym jej calu. Możliwość picia porannej kawy i słuchania śpiewu ptaków, podziwiania zachodów i wschodów słońca w całej swej okazałości (a nie jak to było wcześniej w mieście – między blokami).
Zanim podjęłam decyzję o zakupie działki z drewnianym domem do remontu, obejrzałam setki programów o remontach, przejrzałam również nie jeden blog o remoncie starego domu. Wspaniale ogląda się również nagrania czy blog o remoncie mieszkania. Te programy oraz blogi udowodniły mi, że wcale nie trzeba setek tysięcy złotych, aby mieć swój wymarzony dom na wsi. Ceny działek z zabudowaniami w odległości 100 km od Warszawy (tak jak mój dom) są z 10 razy tańsze, albo i więcej. W Warszawie garaż kosztuje czasem 50 tysięcy złotych, a jakaś sensowna działka pod miastem to koszty rzędu 500 tys. złotych. Ceny zaporowe, a gdzie jeszcze budowa domu?
Moja decyzja to ucieczka z miasta (ale na tyle blisko od Warszawy, aby w każdej chwili móc przyjechać do stolicy i nie robić z tego wyprawy). Spokój, cisza, i ceny, które pozwalają na sensowne działanie. Ludzie czasem latami zbierają pieniądze na wymarzony dom za miliony monet, zamiast po prostu oddalić się trochę od miasta, skierować się w stronę wsi i kupić coś za dużo mniejsze pieniądze. Nie mi oceniać takie decyzje, ale ja żyję bardziej w stylu tu i teraz, aniżeli “kiedyś kupie, kiedyś zrobię”. Działam tu i teraz. Mam nadzieję, że mój blog remontowy udowodni Wam, że każdy może sobie kupić własny domek, wyremontować go i zamieszkać w swojej “oazie”.
Zobacz mój remont starego drewnianego do do remontu
na tle mojej starej chaty, którą właśnie remontuję
Blog o remoncie
Mój blog o remoncie będzie opisywał mój remont starego domu drewnianego krok po kroku, pokażę wam koszty związane z taką inwestycją. Czasem najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oka. Wiele osób widząc moją chatę przed remontem powiedziałaby “ale starość”, “do wyburzenia”, “to się zaraz zawali!”, “zjedzony dom przez korniki”. Ile to ja już takich komentarzy wysłuchałam… A tak naprawdę liczy się jedno – czy w środku drewno jest zdrowe, czy spróchniałe. Nie widać tego gołym okiem, trzeba odsłonić konstrukcję, aby poznać stan techniczny domu. W moim przypadku okazało się, że deski i bale są w 90% i stabilne. W świetny stanie jest również konstrukcja całego poddasza.
Jeżeli macie tego typu starą chatę “po dziadkach”, albo podoba Wam się pomysł ucieczki z miasta na wieś, polecam dostrzec potencjał takich domów. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś drewno było zupełnie inne. Było żywiczne, dużo lepszej jakości. To właśnie dzięki temu stare drewniane domy zachowują się w tak świetnym stanie. Niestety wiele osób ocenia takie domy zbyt pochopnie, ignorując ich potencjał. Mam nadzieję, że mój blog remontowy chociaż trochę unaoczni Wam potencjał takich drewnianych, wiejskich, niepozornych chatek.
Mój blog o remoncie starego domu będzie tym samym dokumentacją całej metamorfozy. Liczę na spektakularny efekt i mam nadzieję, że uda mi się takowy osiągnąć. Plan jest taki, aby z brzydkiego kaczątka powstał piękny łabędź. Cieszę się, że mogę dzielić się z Wami całym tym przedsięwzięciem. Od kiedy relacjonuję moje poczynania, okazało się, że wśród Was jest mnóstwo osób zainteresowanych tym tematem. Kiedyś mój blog to był blog głównie o modzie i kosmetykach, nie sądziłam, że powstanie z niego również blog remontowy (można go również potraktować jako blog o remoncie mieszkania, ponieważ wiele zagadnień z tej branży jest wspólna).
Blog o remoncie domu na wsi
Jak wygląda krok po kroku remont takiego starego domu z drewna? Na wstępie trzeba odsłonić konstrukcję, aby ocenić stan domu. U mnie trwało to kilka dni. W tym czasie oderwano wszystkie płyty ze ścian, zerwano podłogi do samej ziemi, zerwano płyty z sufitów oraz zdjęto trzcinę. Wyburzono również piec kaflowy oraz komin. Tym samym dom odsłonił się w całej swej okazałości. Następnie po ustaleniu z projektantką wnętrz rzutów pomieszczeń – usunięto kilka ścian. W tym czasie również zdjęto elewację (niestety nie nadawała się do ponownego wykorzystania). Po wykonaniu tych prac zalano podłogę betonem, tzw. “chudziakiem”. Zaimpregnowano również sufitowe deski. Strych również został idealnie oczyszczony.
Co dalej? Po weekendzie ruszają prace związane z budową nowych ścian w domu, oraz ocieplanie budynku wełną mineralną. Zostanie położona również drewniana elewacja (sosnowa lub świerkowa, jeszcze muszę dokonać wyboru). Ocieplony zostanie również strop. Na ściany w domu pójdą płyty osb oraz karton gips. Wszystkie ściany malowane będą na biało. Na podłogę pójdą dębowe deski, a pod nimi ogrzewanie podłogowe. Fundamenty zostaną odkopane i wzmocnione, w tym samym czasie zostaną zalane fundamenty pod ganek oraz taras. Dach będzie malowany tylko na razie, bo blacha jest w bardzo dobrym stanie, a wymiana dachu to bardzo duży koszt. Z tym muszę poczekać.
To wszystko opisałam w telegraficznym skrócie, wszystkie szczegóły na bieżąco pokazuję Wam na mojej grupie na Facebooku (to taki mój facebookowy blog remontowy). Zapraszam Was do dołączenia, oglądania, komentowania. Może natchnie to Was do podobnej decyzji, aby znaleźć sobie uroczy domek na wsi w zacisznym miejscu i zrobić w nim swoją oazę. Szczerze polecam! Tym bardziej, że ten remont… wcale nie jest taki straszny! Spróbujcie! Może mój blog remontowy przekona Was do takich decyzji, jak moje. Starych, drewnianych chat jest całe mnóstwo w Polsce. Niestety część z nich zniszczeje, niewykorzystana. Wielka szkoda, bo dawne budownictwo drewniane było naprawdę dziełem sztuki. Przyjemnie jest mieć wkład w zachowanie takich okazów, dlatego podwójnie cieszy mnie fakt, że wpadłam na pomysł, aby powstał mój blog o remoncie domu na wsi.
Blog o remoncie starego domu
Po co remontować stare, jak można zbudować nowe? Nawet nie wiecie ile dostałam takich “złotych porad”. Na szczęście mam w sobie tyle pewności, że nie słucham innych i robię swoje. Udowodnię Wam również mit, że remont starego domu będzie więcej kosztować, aniżeli budowa takiego samego domu od podstaw. Trzeba mieć swój rozum, bo doradców zawsze znajdzie się cała masa. Szczególnie takich, którzy sami nic nie robią, ale uwielbiają komentować czyjeś dokonania. Zderzyłam się już z wieloma takimi osobami. I zapraszam ich serdecznie na mój blog o remoncie starego domu, aby mogli skonfrontować swoje poglądy z moją rzeczywistością.
Stare domy mają swój niepowtarzalny klimat. Nowe budownictwo jest takie od linijki, takie idealne, równe. A ja kocham te surowe belki na syficie, te oryginalnie zaznaczone “zębem czasu” dechy, te krokwie na suficie, dumnie podtrzymujące całość przez tyle lat. To jest dla mnie nieoceniona wartość i nie zamieniłabym jej na zbudowanie domu od nowa, od zera. Mam wielki szacunek do starego budownictwa, do kunsztu i serca, jaki wkładało się w zbudowanie takiego domu, wymuskanie elewacji i ozdobienie dachu stylowymi podbitkami. Mogłabym mówić o tym godzinami, choć wiedzy technicznej o budownictwie nie mam żadnej.
Niesamowicie cieszy mnie fakt, że powstał ten mój dział, a właściwie blog remontowy. Za jakiś czas będzie to piękna dokumentacja całej pracy, jaką włożono w remont takiego starego domu. Najlepsze zdanie, jakie pasuje do całego tego remontu to “od gruzów do luksusów”. I tak właśnie będzie! Jeszcze raz zapraszam Was zarówno na mój blog remontowy, jak i do członkostwa w mojej grupie na Facebooku “Remont starej drewnianej chaty – koszty, porady, zdjęcia, inspiracje”. A na deser wrzucam Wam zdjęcia z remontu. Miłego oglądania!
Dołącz do mojej grupy na Facebooku, gdzie na bieżąco relacjonuję ten remont!
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przed Tobą ważna impreza, na którą chcesz założyć sukienkę z...
Ślub jest ceremonią, którą będziemy wspominać całe życie, dl...
Prosty, czytelny skład i bardzo przystępna cena to kolejne c...
Ola says
Kto co lubi Ja nie kupiłabym takiego starego domu bo uważam że dom powinien być dobrany do potrzeb domowników ja będę budować swój dom od podstaw Żeby dostosować go do mnie a nie siebie do domu No i nie lubię starych domów fajnie jest mieć nowy zbudowany dla siebie a nie po kimś poza tym tak po remoncie nie wygląda ładnie dalej wygląda jak stodoła więc nie chciałabym w takim zamieszkać
Dawid says
Jak jesteś „Pani” z miasta to dla Ciebie wyglada jak stodoła, dla niektórych wygląd nowoczesny to nie wszystko ☺️ Dla mnie bomba
Anna B says
Tu chodzi o klimat domu i o to, ze ma się wielką satysfakcję. Taki dom ma “duszę”. Ja chcę mieć taki tom na lato. Fajna sprawa, cisza, spokój, przyroda, gniazdo bocianów na słupie.
Powermat says
Takie domki zawsze są świetne! Nie ma to jak zadbać o niego kompleksowo i stworzyć coś pięknego!
MustHaveFashion.pl says
taki mam plan 🙂
Agata says
Świetny wpis! Bardzo przyjemnie się go czyta
MustHaveFashion.pl says
Dziękuję, miło mi! 🙂
Victoria says
Kurcze taki domek to jedno wielkie marzenie!
MustHaveFashion.pl says
to trzeba je spełnić 🙂
Mat says
Witam jestem ciekaw ceny za ten domek . 🙂
MustHaveFashion.pl says
nie ujawniam takich danych
Basia L says
Piękne są takie drewniane domy jak na zdjęciu. W ogóle stare domy mają duszę. Fajnie jest też przy takim remoncie połączyć starość z nowoczesnością lub klasyką np. użyć łupku na elewacje lub betonowe elementy typu słupy itd. Ciekawy wpis, pozdrawiam.
Karolina H says
Taki domek to marzenie, ale musiałaś w to włożyć mnóstwo pracy. Ja dalej szukam swojego miejsca na ziemi. 🙂 Ciekawy wpis, pozdrawiam.
Sara says
Piękny domek, marzy mi się właśnie takie miejsce na wsi, do którego można uciec z całą rodzinką 🙂
Tomek says
Coś czuje, że ten dom będzie przepiękny i niesamowicie klimatyczny.
Tomek ostatnio opublikował..Urządzenia chłodnicze do gastronomii i sklepów
Kamcia says
<3!
Liska says
zazdroszczę domu., ja mam chociaż działkę! 🙂 A po remoncie zawitała u nas roomba, ogromna ulga przy sprzataniu
Kasia says
Super!
KasiaW says
Ja z mężem remontowaliśmy niedawno co prawda nie dom, ale domek na działce. Wyszło super, dodatkowo zrobiliśmy dla dzieciaków plac zabaw, huśtawki, kupiliśmy basen, a teraz jeszcze zamówiliśmy piasek siany i będziemy robić naszym pociechom piaskownicę,
KasiaW ostatnio opublikował..O nas
Edyta says
Podziwiam za zapał i ogrom włożonej pracy. Stare domy mają swoją duszę i niesamowity urok, myślę że ten dom będzie wspaniałym miejscem do życia. Robiąc generalny remont możesz go do siebie dopasować, a także zaaranżować i urządzić wszystkie pomieszczenia według własnej wizji i upodobania.
Edyta ostatnio opublikował..Odkryj funkcjonalność kuchni Verle i odbierz czarny robot planetarny Bosch za 1 zł
Wilczyńscy-Ogrody says
Mam domek na kurpiach. Chatka jest stara bo z około 1930r.
Dom z zewnątrz prezentuje się ładnie, ale w środku to niestety rozpacz z czasów PRL i Żona już nie może patrzeć na to i prosi mnie abym coś z tym zrobił. Chce abym położył szeroką boazerię / deski elewacyjne aby dom nabrał wiejskiego charakteru.
Niestety nie zna się na tym i nigdy tego nie robiłem ,ale dwie ręce do roboty mam i się jej nie boję. Remont chciałbym zrobić sam. Więc czytam i próbuję się dowiedzieć jak najwięcej zanim się wezmę do roboty.
Wilczyńscy-Ogrody ostatnio opublikował..Meble ogrodowe VidaXL – opinie klientów na forum, zwroty, co to za firma?
https://do-remontu.pl/ says
Remont starego domu z drewna to fascynujące jakości. Od projektu i oceny stanu domu pierwszymi krokami. Następnie usunięto płytę, zerwano i sufit oraz oczyszczono strych. Teraz wprowadza pora na nowy nowy mur, ocieplenie budynku i montażu drewnianej konstrukcji. Wnętrza ozdobione płytami osb i karton-gips, a użytek wykonany z dębowych desek z ogrzewaniem podłogowym. Fundamenty wzmocnione, a dach zostanie docelowo pomalowany. Cieszą rezultaty tego remontu!
Agata says
Napotkałaś jakieś niespodziewane problemy, które musiałaś rozwiązać?
Agata ostatnio opublikował..Jak zamontować schody na poddasze – praktyczny poradnik
Agata Kozłowska says
Czy napotkałaś jakieś niespodziewane problemy, które musiałaś rozwiązać?
Agata Kozłowska ostatnio opublikował..Jak zamontować schody na poddasze – praktyczny poradnik