Czy można legalnie robić zdjęcia w sklepach – poznaj całą prawdę!

Każdy z Was na pewno spotkał się z różnymi karteczkami zakazującymi robienie zdjęć w danym sklepie. Pewnie też nie raz sprzedawca zwrócił Wam uwagę podczas robienia zdjęć. Kto ma rację? Czy można robić zdjęcia w sklepie? Co na ten temat mówi prawo? Jakie zdanie na temat ma UOKiK? Poznaj całą prawdę na temat robienia zdjęć w sklepach.

czy mozna robic zdjecia w sklepie

Czy można robić zdjęcia w sklepie?

Osobiście wiele razy spotkałam się z uwagą sprzedawcy odnośnie robienia zdjęć np. ubrań w sklepie. Teoretycznie wydaje się to bez sensu, ponieważ po to wystawia się te produktu, aby Klient mógł je zobaczyć, przymierzyć, móc zrobić sobie zdjęcie, przemyśleć decyzję w domu i ewentualnie wrócić po daną rzecz.

Jednak wiele sklepów nie tolerowało osób, które robiły sobie np. telefonem zdjęcia podczas oglądania produktów. Dlaczego? Tego nikt mi nie potrafił wytłumaczyć, zawsze słyszałam ten sam tekst “taka jest polityka naszych sklepów”. I to wszystko. Koniec jakichkolwiek merytorycznych argumentów za tego typu sytuacją.

Skąd w ogóle pomysł na ten wpis? Dziś na Fan Page blogera Jason Hunt zobaczyłam wpis, w którym wrzucił on link do oficjalnego stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wiem, że każdy z Was robi zdjęcia w sklepach, dlatego też postanowiłam i ja podzielić się tymi dosyć cennymi informacjami. Dzięki temu już zawsze będziemy wiedzieli co powiedzieć, kiedy ktoś zabroni nam robić zdjęcia w sklepie. 

Stanowisko UOKiK odnośnie robienia zdjęć w sklepie

– Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia – podkreśla Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Prawa konsumenta w pigułce

Na blogu zrobiłam kiedyś wpis o prawach konsumenta, aktualnie artykuł jest już nieco archaiczny, bo z przed 5 lat, niemniej jednak na pewno warto się z nim poznać bliżej. Wpis znajdziecie tutaj, pod hasłem “Poradnik shopoholiczki – prawa konsumenta w pigułce“. Warto znać swoje prawa, bo codziennie dziesiątki osób traci swoje pieniądze przez to, że nie zna swoich prawach. Wiele osób nie wie, że może żądać zwrotu pieniędzy, reklamacji albo innych roszczeń. Warto jednak walczyć o swoje prawa. Dlatego polecam lekturę różnych publikacji o podstawowych prawach konsumenta. I pamiętajcie – śmiało możecie robić zdjęcia w każdy sklepie

Robienie zdjęć w sklepie z… sukniami ślubnymi!

Dosyć specyficzną grupą sklepów są salony ślubne, gdzie zakaz robienia zdjęć jest wręcz kategoryczny! Niektórzy straszą nawet wyrzuceniem ze sklepu w ramach kary za robienie fotografii sukien ślubnych. Zawsze wzbudzało to we mnie niesmak. Kiedy np. przyjaciółka prosiła mnie o pomoc w wyborze sukien ślubnych, zawsze pod nieuwagą sprzedawczyni robiłam zdjęcia, bo nie wyobrażam sobie tego, w jaki sposób panna młoda może dokonać wyboru sukni ślubnych, jak nie na podstawie zdjęć siebie w danej sukni?. Teraz nie miejcie już żadnych wątpliwości – możecie spokojnie robić zdjęcia w salonie sukni ślubnych, a jeśli ktoś będzie robił Wam problemy, pokażcie oficjalne stanowisko UOKiK. Czy można robić zdjęcia w sklepie? Można!

Czy można robić zdjęcia w sklepie? Teraz już wiecie! 

Comments

  1. avatarbrytyjka says

    To zawsze był dla mnie kontrowersyjny temat. Dobrze, że został podjęty, bo trochę edukacji nie zaszkodzi. Myślę że przepisy przepisami, nawet jeżeli miałyby być niekorzystne dla klientki, to przecież z punktu widzenia sprzedawcy nadrzędny powinien być KOMFORT kupującego.

  2. avatar says

    Ja też zawsze robię zdjęcia. W przymierzalniach, sprzętów rtv/agd, a nawet w spożywczym różnych rzeczy. Nie wyobrażam sobie, że ktoś mi zwraca uwagę, a jak tak to już tam nie kupuję i koniec tematu.

  3. avatarMaciej says

    Mnie kiedyś koleś wyrzucił ze sklepu RTV w małym miasteczku, bo spytałem jaki to dokładnie model pralki…
    Z drugiej strony prawda jest taka, że wiele z moich klientek faktycznie ma uszyte kiecki na podstawie zdjęcia ze sklepu z sukniami ślubnymi.
    Maciej ostatnio opublikował..Fotografia ślubna LublinMy Profile

  4. avatarMadzia says

    Ja nie rozumiem takiego zakazu, to przecież działania przeciwko klientom, a to oni powinni być najważniejsi dla sklepów. 🙂

  5. avatarPenny79 says

    Bardzo ciekawe są reakcje personelu sklepu na pytanie, jaka jest podstawa prawna, na bazie której twierdzą, że nie mogę zrobić zdjęcia. Proponuję spróbować.

  6. avatar says

    Rzeczywiście jak robiłam fotki w sklepie to sprzedawczynie na mnie patrzyły z zainteresowaniem, ale nikt mi nic nie powiedział. Chociaż wiedziałam, że mam prawo to głupio tak robić jak sklepowa się na ciebie gapi.

  7. avatarJOko says

    Jako że nie wierzę w artykuły na Internecie sięgnęłam do wiarygodnego źródła jakim jest konsultacja z Uokik i w artykule jest błąd. Tak, można robić zdjęcia w miejscach takich jak Auchan Kaufland produktów powtarzalnych w tysiącach nakładów, ale nie można żądać od salonu ślubnego żeby pozwolili Ci robić zdjęcia – obowiązują tu prawa autorskie i takie jest stanowisko urzędu do spraw konsumenta.

  8. avatarWioletta Rutkowska says

    Tak oczywiście ale upublicznienia sukni i wizerunku sprzedawcy ma dalsze konsekwencje ,mamy rodo i za to są kary jak również za szycie podróbek . Ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji i sprzedawcę traktują jak mebel . Tak samo jak prawa autorskie.. nie każdy projektant musi się zgodzić na zdjęcia ,najczęściej robią zdjęcia osoby które zwyczajnie chcą ukraść projekt. Wkoncu to nie jest Reserved szanujmy się wzajemnie w takich miejscach obowiązują pewne zasady wkoncu to klient przychodzi do nas , szacunek należy okazać obopólnie .Ciekawe czy panie by chciały aby ktoś udostępniał ich wizerunek w Internecie bo przecież skoro klient może zrobić zdjęcie to my też , uważam że robienie zdjęć z pod kolan to całkowity brak taktu i kultury osobistej klienta i jest nie zgodne z obowiązującym prawem autorskim takie prawo klient uzyskuję w momencie zakupu sukni inaczej by to wyglądało gdyby klient płacił za przymiarki w tej chwili jest to bezpłatne ale wiąże się z ograniczeniami jak np brak możliwości robienia zdjęć .

  9. avatarAnna says

    Artykul celowo wprowadza w blad czytajacych. Odwiedzajac salony sukni slubnych projektantow, gdzie suknie slubne objete sa prawami autorskimi, zakaz wykonywania zdjec utworow jakimi sa suknie slubne moze byc jak najbardziej zasadny na tle przepisow kodeksu cywilnego i ustawy o prawach autorskich. Przywolane w niniejszym artykule stanowisko UOKiK dotyczy zupelnie innej sytuacji, a napewno nie dotyczy towarow objetych prawem autorskim jakimi moga byc sukie slubne. Niniejszy post jest zupelnie bez sensu, biciem piany i celowo wprowadza w blad czytajcych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge