Nowoczesne technologie osiągają kolejne pułapy zaawansowania. Najlepszym przykładem na to są drony. Jeszcze dziesięć lat temu, te latające urządzenia były jednymi z najbardziej zaawansowanych nowinek, używanych jedynie przez amerykańskie wojsko oraz ludzi z najbardziej uprzywilejowanych klas społecznych.
Jak można wykorzystać drona ?
Obecnie drony są powszechnie dostępne w każdym większym sklepie z elektroniką. Mało tego, jeżeli wystarczająco dobrze poszukamy w Internecie, będziemy w stanie znaleźć drona za mniej niż 200 złotych! Zabawa latającymi obiektami wymaga jednak pewnej dojrzałości oraz odpowiedzialności. Jeżeli nie miałaś wcześniej styczności z dronami, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami ich użytkowania oraz normami bezpieczeństwa.
Gdzie i jak znaleźć najlepszy dron dla początkujących? Istnieje wiele, równie poprawnych odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy twierdzą, że laicy powinni kierować się przede wszystkim ceną, i wybrać najtańszego drona, nie zważając na jego jakość. Inni z kolei uważają, że takie podejście wiąże się z dodatkowymi wydatkami w przyszłości – kupno taniego urządzenia z niższej półki niemalże gwarantuje konieczność wymiany zabawki na lepszą po krótkim okresie użytkowania. Niektóre ze sklepów online oferują także bonus za rejestracje bez depozytu bez konieczności dokonania wcześniej zakupów, dzięki czemu zaoszczędzisz jeszcze więcej pieniędzy.
Zdaniem Klary Czerwińskiej, ekspertki od marketingu, obie strony mają trochę racji. Zwraca ona również uwagę na to, iż producenci dronów czasem celowo zawyżają ceny swoich produktów w celu stworzenia iluzji urządzenia o lepszej jakości. Dlatego zawsze przed kupnem podobnych gadżetów, warto je najpierw wypróbować w sklepie, w celu potwierdzenia zapewnień producentów. Ponadto, jeżeli nie chcesz kupować kota w worku, powinieneś zapoznać się z przynajmniej jedną recenzją drona, którego zamierzasz kupić.
Pierwszy lot dronem
Pierwsza próba wzniesienia drona w powietrze zawsze wiąże się z ogromnymi emocjami, niezależnie od tego, czy jest to dron z kamerą, czy bez. Po pierwsze, powinieneś zająć się sprawdzeniem, czy twoje urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone oraz naładowane. Nie ma nic gorszego, niż zepsucie drona z takiego błahego powodu, jakim jest rozładowana bateria! Ponadto, upewnij się, czy mechanizmy “failsafe” są uaktywnione i jak się przejawiają. Failsafe to czynności zaprogramowane w twoim urządzeniu, mające na zadaniu ocalenie drona przed wypadkiem, czy to właśnie z powodu krytycznego rozładowania baterii, czy też utraty zasięgu lub sygnału GPS.
Kamera wysokiej jakości w dronie zdecydowanie pomoże ci podczas twojego pierwszego lotu – możesz na niej zobaczyć szczegóły, który mogłyby ci umknąć podczas kontrolowania urządzenia z dystansu. Pamiętaj jednak, żeby nie polegać na niej za bardzo! Może zdarzyć się, że twoja profesjonalna kamera w dronie się zepsuje. Wtedy jesteś zdany na siebie oraz swoje umiejętności. Kolejną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, to wpływ otoczenia na trajektorię lotu twojego drona oraz na to, jak łatwo będzie ci nim manewrować. Najważniejszym czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę przed pierwszym lotem jest prędkość wiatru. Jeśli przekracza ona 5 m/s, warto byłoby zastanowić się nad przełożeniem nauki latania na mniej wietrzny dzień.
Drony a polskie prawo
Poza umiejętnym posługiwaniem się dronem, kolejnym niezbędnym krokiem do przygotowania się do lotu jest zapoznanie się z regulacjami dotyczącymi obiektów latających, obowiązującymi w Polsce. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Jedną z nowszych regulacji, o których powinieneś pamiętać, jest obowiązek rejestracji każdego nowego lotu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jest to zapis prawny obowiązujący podczas stanu zagrożenia epidemicznego, i można liczyć na to, że zostanie on zniesiony w przyszłości. Pamiętaj także, że od lipca 2020 roku musisz zarejestrować się jako operator drona, jeżeli będziesz chciał nim latać w Polsce. Jest to stosunkowo prosty proces, także nie musisz martwić się, że zajmie on zbyt wiele czasu.
Latanie dronami to temat, który generuje coraz większe zainteresowanie w polskim społeczeństwie. Nie powinno to nikogo dziwić – w końcu jest to doskonała rozrywka, która przy okazji rozwija umiejętności orientacji w terenie oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Drony dla początkujących możesz znaleźć nawet w większych supermarketach. Jeżeli więc zastanawiałeś się nad rozpoczęciem swojej przygody z bezzałogowymi obiektami latającymi, nie ma na co czekać! To szczególnie dobry czas na naukę latania, biorąc pod uwagę ograniczony ruch na ulicach spowodowany pandemią koronawirusa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ozdabianie pomieszczeń galeriami z plakatów to jeden z najpr...
Zimową odzież, zanim ją założymy po wiosenno-letnim sezonie,...
Długo czekałam na moment, w którym będzie można rozpocząć kl...
Dodaj komentarz