Emocje są z pewnością jednym z najmniej rozumianych pojęć przez ludzi. Dalej udowadnia to fakt, że nie ma człowieka, który nie znalazłby się w sytuacji, w której nie jest w stanie czuć, ale również w której nie chciał czuć tego, co odczuwał lub nie jest w stanie działać bardziej konstruktywnie w stosunku do tego, co czuł.
Jak reagujemy na emocje innych?
“Nie martw się” to jedno z powszechnie używanych zdań, za którym nie kryją się złe intencje, ale wypowiadając takie zdanie, możemy jeszcze bardziej zdenerwować daną osobę. Zamiast tego możemy poczekać, aż emocje same miną.
“Uspokój się” to zdanie troskliwe, które również często słyszymy. Nie możemy kontrolować emocji, ale możemy kontrolować zachowania, które z nich wynikają. W ten sposób prosimy osobę aby ochłonęła, a kiedy emocje miną, decydujemy jak się zachować.
“Rozchmurz się, myśl pozytywnie” jest również znanym sloganem, który może być bardzo niewygodny, ponieważ brzmi niewłaściwie, gdy osoba jest pod naporem emocji, tj. Dajemy jej znak, że jej uczucia i myśli są nieodpowiednie. Należy zaproponować normalizację tego, co się dzieje.
“Myśl głową, nie sercem” to przesłanie, które oznacza, że emocje są irracjonalne. Jest to wezwanie do zastanowienia się nad swoimi działaniami i ich egzekwowania, gdzie głowa, a nie serce, przejmuje kontrolę, ponieważ emocje są intensywne i wszechobecne.
Emocje są codzienną częścią naszego życia. Jednak niektórzy ludzie pozwalają emocjom rządzić nimi, co nie jest dobre, ale też nie jest złe samo w sobie. Ludzie inteligentni emocjonalnie nie pozwalają, aby świat zewnętrzny wpływał na ich uczucia, ponieważ robią wszystko, co w ich mocy, aby samodzielnie pociągnąć za sznurki swoich uczuć
- nie polegają na innych, aby być szczęśliwi, ponieważ sami tworzą swoje szczęście, tzn. wszystko zależy od nich samych
- nie zapominają o tym, że ich emocje są tylko reakcją, ponieważ emocje są nie materialne, są to jedynie reakcje, które tworzy ich mózg.
- wybierają swoje myśli, ponieważ są niezależnymi ludźmi, a zatem myślicielami
- zachowują dystans, ponieważ nie nawiązują znajomości od razu i łatwo, a wpuszczają przyjaciół, jedynie gdy dobrze ich “sprawdzą”
Kiedy jesteśmy rozdrażnieni, wątpimy w siebie, mamy mniej pewności siebie lub ogarnia nas smutek. Możemy nauczyć się, jak przezwyciężyć te kryzysy i wyjść z nich silniejsi. Oto sposoby:
Świadoma akceptacja – czasami zdarzają się rzeczy, na które nie mamy wpływu: dobrze jest czuć się źle i nie obwiniać się za to. Naucz się akceptować rzeczy takimi, jakimi są, bo nie masz na nie wpływu.
Autodystansowanie – spójrz na swoją sytuację tak, jakby nie dotyczyła ciebie: przyjmij dystans lub punkt widzenia, jakbyś był bezinteresowną, neutralną stroną. Zmniejszy się intensywność i ilość negatywnych uczuć. Stwierdzisz, że sytuacja nie jest tak zła, jak myślałeś/aś.
Przemyślunek – znajdź pozytywy w negatywnych sytuacjach: naucz się zatrzymywać negatywy. Znajdź i zapisz przynajmniej jedną pozytywną rzecz w danej sytuacji. Im częściej będziesz to robić, tym łatwiej będzie Twojemu mózgowi myśleć w ten sposób za każdym razem.
Jeśli ktoś wierzy, że może kontrolować wyrażanie swoich uczuć, robi to. Jeśli wierzy, że nie może – nie kontroluje ich. Znając te przekonania, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób, a poprzez zmianę tych przekonań zachodzą pożądane zmiany w ludzkiej wrażliwości. W rzeczywistości ludzie mogą być kontrolowani. Chociaż ich emocje są reakcją na pewne wydarzenia, to ludzie są odpowiedzialni za to, jak rozumieli i cenili te wydarzenia oraz jaki sposób wyrażania emocji wybrali.
Kiedy coś odczuwamy, nieważne jak bardzo, zawsze obieramy sposób w jaki to wyrażamy. Jakie są nasze opcje? Możemy zdecydować się nie wyrażać emocji i nie okazywać ich innym. Możemy wyrazić je tylko niewerbalnie, poprzez mimikę twarzy lub postawę ciała. Możemy wyrazić je słowami, oczywiście wybierając, których słów użyć. Możemy również wyrazić je poprzez działanie skierowane do kogoś lub czegoś.
Jesteśmy odpowiedzialni za sposób, w jaki wyrażamy emocje
Dlaczego jesteśmy odpowiedzialni za sposób, w jaki wyrażamy emocje? Ponieważ zawsze wybieramy sposób, w jaki to robimy, niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. Ludzie boją się silnych uczuć z powodu przekonania, że mogą je “zabić” lub że stracą nad sobą kontrolę i zwariują, jeśli człowiek jest zdrowy fizycznie i psychicznie te rzeczy to w zasadzie irracjonalne bzdury.
Kiedy ktoś doświadcza silnych uczyć, może mieć pozytywne lub negatywne nastawienie, które może zawierać pewną reakcję emocjonalną. Człowiek może być zadowolony lub dumny z przeżywania danej emocji, może też odczuwać z tego powodu wstyd lub strach. W ten sposób powstają “emocje dla emocji”.
Niektóre stany emocjonalne zwiększają ryzyko związane z pewnymi działaniami, np. hazardem, który w żadnym wypadku nie jest zalecany dla ludzi, którzy czują się przygnębieni lub zdenerwowani. Tak więc, jeśli jesteś w takim stanie emocjonalnym, unikaj stawiania pieniędzy na gry losowe i niech nie przekonają Cię nawet najlepsze kasyna online, takie jak TOP Gameart kasyna.
Ludzie boją się własnego i cudzego szaleństwa, dlatego często uważa się, że każdy człowiek ma potencjał, by zwariować, stać się psychotykiem. Jeśli ludzie oddają się silnym emocjom, mogą zrobić coś szalonego, ale nie zwariować. Psychoza nie powstaje z powodu silnych emocji. Tak więc, zrelaksuj się i ciesz się życiem i ludźmi, ale też obserwuj swoje zachowanie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Remont domu rozpoczął się w kwietniu 2020 roku. Tam gdzie te...
Kiedy w marcu 2020 r. rozpoczynałam przygodę z rem...
Kobiety o pełniejszych kształtach często mają problem z dobo...
Dodaj komentarz