Zima to niezwykle trudny czas dla naszej skóry. Musi radzić sobie z minusowymi temperaturami na zewnątrz i suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Nawet jeśli przez większość roku nie korzystasz z kosmetyków nawilżających, warto zacząć to robić podczas tej zimy.
Naturalne składniki to podstawa — dla zdrowia i planety
Dobry balsam nawilżający powinien składać się przede wszystkim z naturalnych składników. Najlepiej, żeby pierwsze miejsce w składzie zajmowały roślinne oleje i masła pełne drogocennych składników odżywczych. Dzięki naturalnym emolientom przywrócisz swojej skórze odpowiednie pH i zabezpieczysz ją przed utratą wilgoci. Co więcej, naturalne oleje roślinne posiadają wiele witamin i innych cennych związków.
Pozwalają ukoić podrażnienia, zwiększają jędrność i sprężystość skóry, w dodatku wyrównują i poprawiają jej koloryt. Dla mocno wysuszonej cery najlepsze będą treściwe masła, takie jak shea, kokosowe, kakaowe, mango czy to z awokado. Jeśli Twoja skóra nie potrzebuje aż tak mocnego wsparcia, wybierz lżejsze formuły oparte na oleju: arganowym, sezamowym, z pestek winogron, ze słodkich migdałów czy jojoba.
Wartościowym dodatkiem do balsamu nawilżającego są olejki eteryczne. Poza pięknym zapachem mają szereg drogocennych właściwości. Zdecydowanie unikaj kosmetyków, których głównym składnikiem jest parafina lub inny olej mineralny. Silikony, parabeny, chemiczne konserwanty, barwniki i aromaty również nie są dobrym wyborem.
Cruelty free — zostawmy króliki w spokoju
Wielu producentów testuje swoje kosmetyki na zwierzętach. Najczęściej ofiarami stają się właśnie króliki. Co prawda Unia Europejska zakazała wykonywania tych praktyk na swoim terytorium, jednak większość firm nadal zleca wykonywanie eksperymentów w innych krajach. Pamiętaj, że wszystkie kosmetyki dopuszczone do sprzedaży w naszym kraju są całkowicie bezpieczne, bo zostały przebadane dermatologicznie na ludziach, więc nie ma żadnego powodu, by wybierać firmy wykorzystujące do tego celu zwierzęta. Kupuj balsamy nawilżające oznaczone certyfikatem cruelty free, by mieć pewność, że produkt został wyprodukowany etycznie.
Funkcjonalne opakowanie – dla ochrony produktu i środowiska
Najlepiej sprawdzają się opakowania, które skutecznie ograniczają kontakt produktu z powietrzem. Świetnym wyborem będą pompki i tubki. Pod tym względem zdecydowanie słabiej wypadają słoiczki, żeby użyć produktu, za każdym razem musimy otworzyć całą zawartość, przez co dostaje się tam dużo powietrza. Kolejnym ważnym czynnikiem jest ograniczenie dostępu do światła.
Wiele drogocennych składników ulega degradacji pod wpływem promieni słonecznych, dlatego najbezpieczniejsze są pojemniki w ciemnych kolorach chroniące przed światłem. Warto wybierać produkty w szkle, ale plastik pochodzący z recyklingu również jest dobrą alternatywą. Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów w kostce, dzięki czemu możliwa jest całkowita eliminacja opakowania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejna porcja zdjęć moich wnętrz! Dziś gwiazdami mojej aran...
Korzystanie z laptopa w domu daje nam ogromne możliwości roz...
Patrząc na genialny skład maski w płachcie Timeless, nie dzi...
Dodaj komentarz