Oświetlenie jest nieodłącznym, ale często bagatelizowanym elementem wystroju każdego pomieszczenia. Tymczasem od prawidłowego projektu oświetlenia w znacznym stopniu zależy osiągnięty efekt aranżacyjny. Na co więc zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie mieszkania i na jakie modele lamp warto się zdecydować?
źródło zdjęcia: pcworld.pl
Oświetlenie do mieszkania – podstawowe rodzaje
Choć oświetlenie mieszkania jest istotną częścią aranżacji wnętrza, należy pamiętać, że musi ono także umożliwiać bezpieczne korzystanie z każdego pomieszczenia. W zależności od rodzaju oświetlenia, może ono pełnić też dodatkowe funkcje:
- oświetlenie główne – odpowiada za oświetlenie całego pomieszczenia, ułatwiając poruszanie się po nim. Do tej roli najczęściej dobiera się lampy sufitowe i plafony
- oświetlenie dodatkowe – zapewnia doświetlenie wybranych stref mieszkania lub elementów jego wyposażenia, takich jak blaty robocze czy półki ścienne. Jako oświetlenie dodatkowe najczęściej wykorzystuje się lampki punktowe, kinkiety oraz lampy stołowe lub podłogowe
- oświetlenie dekoracyjne – stanowi uzupełnienie wystroju wnętrza, nadając mu pożądany charakter i wprowadzając odpowiedni klimat. Oświetlenie dekoracyjne może równocześnie pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego.
Zastanawiając się, jakie oświetlenie do mieszkania sprawdzi się najlepiej, należy także zapoznać się z pojęciem strefowości. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń, które łączą więcej niż jedną funkcję – przykładowo popularnych obecnie salonów z kuchnią i jadalnią. W tym przypadku oświetlenie mieszkania powinno zostać dobrane w taki sposób, by pozwalało na symboliczne wyodrębnienie konkretnej części i podkreślenie jej przeznaczenia.
Odpowiadając na pytanie, jak dobrać oświetlenie do mieszkania w bloku lub do domu, nie sposób także nie wspomnieć o estetyce. By aranżacja prezentowała się spójnie i harmonijnie, lampy w jednym wnętrzu powinny być utrzymane w podobnej stylistyce. Zamiast kilku rzucających się w oczy źródeł światła, jedno z nich powinno pełnić funkcję dominującą, natomiast pozostałe mają stanowić jej dopełnienie.
źródło zdjęcia: wmieszkaniu.pl
Jak oświetlić salon?
Salon zwykle jest sercem mieszkania, w którym tętni życie rodzinne i towarzyskie. Tylko jak oświetlić salon, by nie tylko stylowo wyglądał, ale również cechował się funkcjonalnością? Jako oświetlenie główne najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe, które w zależności od aranżacji wnętrza mogą przybierać najróżniejsze formy. Na przykład wystrój salonu nowoczesnego idealnie uzupełnią lampy sufitowe LED, w klimat wnętrza industrialnego świetnie wpiszą się lampy sufitowe czarne, a w pokojach dziennych urządzonych w duchu glamour doskonale będą prezentować się żyrandole.
By każde źródło światła w salonie właściwie pełniło swoją funkcję, lampy muszą też zostać odpowiednio rozmieszczone. Oświetlenie główne najczęściej montuje się w centralnym punkcie sufitu, ale w zależności od rozkładu poszczególnych elementów wyposażenia, niekiedy lepszym rozwiązaniem może okazać się jego montaż na przykład nad stolikiem kawowym. Z kolei oświetlenie dodatkowe i dekoracyjne – do tego zadania doskonale nadają się lampy stołowe czy podłogowe – można postawić w kąciku wypoczynkowym w sąsiedztwie kanapy, sofy czy stolika.
Jak oświetlić kuchnię?
W przypadku oświetlenia kuchni na pierwszy plan wysuwają się kwestie praktyczne. Choć estetyka też jest istotna, znacznie ważniejsze jest zaprojektowanie oświetlenia, które zapewni nam bezpieczeństwo pracy. Jak więc oświetlić kuchnię? Przede wszystkim należy zadbać o główne źródło światła, które ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu – dotyczy to zarówno kuchni zamkniętych, jak i otwartych na salon. Z kolei w trosce o bezpieczeństwo w trakcie przygotowywania potraw, należy zaplanować optymalne doświetlenie blatów roboczych, stołu, kuchenki oraz zlewu. Do tej roli świetnie nadają się lampki halogenowe, które można zamontować nad zabudową lub bezpośrednio pod szafkami kuchennymi.
Jak oświetlić łazienkę?
Wybierając oświetlenie do łazienki, analogicznie jak w pozostałych pomieszczeniach, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad oświetleniem głównym. Następnie możemy zająć się doborem oświetlenia dodatkowego i dekoracyjnego, który pomoże nam wyczarować we wnętrzu pożądany, sprzyjający odprężeniu klimat. Sprawdzonym rozwiązaniem są lampy montowane nad lustrem lub po jego bokach, które docenimy zwłaszcza podczas czynności pielęgnacyjnych. W zależności od aranżacji wnętrza można też wziąć pod uwagę instalację lampek LED we wnękach lub na brzegach mebli.
źródło zdjęcia: magazyn.ceneo.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Znalezienie tiulowej sukienki, w której można wyjść nie tylk...
Zima wcale nie musi być szara, jeśli zadbamy o ciekawe dodat...
Nie biegam codziennie w szpilkach i w spódnicach z baskinką....
Dodaj komentarz