Makrama to jedna z najpopularniejszych ostatnio dekoracji. W końcu sama skusiłam się na zamówienie jej u profesjonalnej artystki. Makramę można ozdobić na wiele różnych sposobów. Nadaje ona magicznego klimatu dla danego pomieszczenia, wpisuje się w klimat rustykalny i boho, który aktualnie jest numerem jeden w branży wnętrzarskiej.
Makrama gdzie ją powiesić ?
Zanim odpowiem na to pytanie, warto poznać bliżej pochodzenie tej ozdoby oraz jej pochodzenie. Dużo się mówi o makramach, ale nie zawsze wspomina się o ich historii. Plątanie sznurków to technika stara jak świat. Makrama (macramé) w języku arabskim oznacza ozdobę wiązaną. W Polsce mamy teraz prawdziwy “boom” na wszelkie sznurkowe ozdoby. Nie tylko wiszące makramy na gałęziach, ale również doniczki, abażury, narzuty i wiele innych. Tworzenie makram stało się dla wielu osób relaksującym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Od kiedy przeniosłam się z Warszawy na wieś (od marca tego roku), zdecydowanie bliżej mi do stylu boho i rustykalnego. Szczególnie bliski stał mi się ten klimat, kiedy kupiłam swój drewniany dom na wsi oraz wielką (największą we wsi) stodołę. W końcu i ja zamówiłam sobie piękną, ogromną makramę. W tym miejscu szczerze polecam artystkę Panią Marlenę Maciąg ze strony monmetier.pl. Bajeczną makramę (podobno największą w jej karierze) otrzymałam w około 14 dni. Moja makrama ma 120 cm szerokości, więc jest naprawdę pokaźnych rozmiarów.
Gdzie można powiesić makramę? U mnie wisi teraz w sypialni nad łóżkiem. I to miejsce wydaje się dla mnie idealnym do powieszenia makramy. Myślę, że w moim nowy domu również znajdzie swoje miejsce w sypialni (projekt sypialni pokażę Wam już niebawem). Makrama będzie również wspaniałą ozdobą salonu. Z reguły wiesza się ją nad kanapą, sofą, generalnie w części wypoczynkowej. To chyba dwa najpopularniejsze miejsca, gdzie wiesza się makramy.
makramę wykorzystałam również do sesji z moim synkiem
Makrama w sypialni
U mnie makrama wspaniale ozdabia sypialnię. Muszę dodać, że nie jest to jeszcze moja sypialnia docelowa, ponieważ jak wiecie (lub nie wiecie) jestem na etapie remontu swojego drewnianego domu na wsi. Aktualnie mieszkam u rodziców, gdzie przejęłam jeden z pokoi i urządziłam swoją sypialnię. Cieszę się, że moja mama również lubi styl skandynawski, ponieważ stoi tutaj kultowe białe łóżko z IKEA. Klimatem idealnie wpisuje się w styl makramy. Czekam z niecierpliwością na moment, kiedy będę mogła powiesić ją w mojej prywatnej sypialni.
Jakie dodatki pasują do sypialni w stylu boho lub rustykalnym?
- trawy pampasowe
- wiklinowy fotel
- kremowe poduszki
- drewniane meble
- ciekawe grafiki w ramkach
- skandynawskie pledy i koce
- narzuty w klimacie boho
- oświetlenie w postaci łańcucha małych lampek
- świece
- wiklinowe donice – kosze
- monstery
Makrama ile kosztuje ?
Zanim sama nie zaczęłam interesować się zakupem makramy, nie miałam pojęcia ile taka ozdoba może kosztować. Wiedziałam, że każda makrama to rękodzieło artystyczne, więc ceny mogą być naprawdę zróżnicowane. Moja makrama kosztowała 450 zł, bo jest naprawdę duża, ale spokojnie można znaleźć makramy w dużo niższych cenach. Wszystko zależy bowiem od rozmiaru i skomplikowania splotów, dodatkowych ozdób itp.
Jednego jestem pewna – makramy warte są każdej ceny! To wspaniały hand-made, którym warto zastępować mniej naturalne dekoracje w naszych mieszkaniach i domach. Ogromną wartością jest dla mnie fakt, że ktoś zrobił to ręcznie, że ktoś zrobił tą rzecz specjalnie na moje zamówienie. Uwaga! Kupowanie makram – uzależnia! Już szukam miejsca oraz inspiracji do zamówienia kolejnej makramy.
Makrama jak ją zrobić?
W tej kwestii Wam nie pomogę, ja, jako ja, ponieważ nie znam się na tym. Jednak zanim napisałam ten zbiorczy artykuł o makramach, sporo poczytałam na ich temat i wiem już jak robi się makramy. Podobno nawet można się tego w miarę szybko nauczyć. W makramie najważniejszy jest… supeł! Aby tworzyć makramy trzeba opanować kilka rodzajów splotów. Najpopularniejszym węzłem w makramie jest węzeł tkacki (tzw. płaski). Inne to węzeł spiralny czy żeberkowy albo warkocz.
Najczęściej tworzy się makramy z takich sznurków jak juta, sizal czy bawełna. Generalnie najlepiej wyplatać jest ze sznurków naturalnych, czyli bawełnianych. Supły z tych lin nie rozplątują się, są stabilne i równe. Jeśli posiadasz już znajomość kilku splotów i masz sznurek…. może rozpoczynać tworzenie makramy! Przyda się również kijek do zawieszenia makramy. Makramy ozdabia się również koralikami, piórkami i tym, co podpowie wyobraźnia.
Jak nauczyć się wyplatać makramy? Można poszukać warsztatów wyplatania makram w swojej okolicy albo nauczyć się z internetowych poradników. Podobno wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Ja nie mam cierpliwości do takich precyzyjnych robótek, ale z chęcią sama nauczyłabym się wyplatać takie dekoracje sznurkowe. Kto wie, może jednak kiedyś spróbuję i wyplatanie makram będzie moją ulubioną formą relaksu.
Gdzie powiesić makramę? Już wiecie!
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy zmusza nas do szukania no...
Artykuł ten zrobiłam po przetestowaniu zestawu startowego ma...
Zdobycie wymarzonego fasonu neonowych szpilek graniczyło z c...
Dodaj komentarz