Moje sposoby na oszczędzanie – nowoczesne oszczędzanie

Oszczędzanie pozwala spełniać marzenia. Nigdy nie rezygnuj z marzeń, które wymagają czasu, bo czas… i tak upłynie! Poznaj sposoby na nowoczesne oszczędzanie, moje sposoby na oszczędzanie oraz 52-tygodniowe wyzwanie pieniężne. Dzięki nim zaczniesz konsekwentnie realizować swoje cele. To łatwiejsze, niż Wam się wydaje.

sposoby na oszczedzanie

źródło zdjęcia: onelittlesmile.pl

Moje sposoby na oszczędzanie

Co zrewolucjonizowało mój sukces w oszczędzaniu?  Jakie są moje sposoby na oszczędzanie? Przez wiele lat nie potrafiłam nic oszczędzić. Wszystkie pieniądze, bez względu na ich ilość, wydawałam na bieżąco. Odkładanie do świnki jakoś mnie nie przekonuje, a nic w sumie nie zmotywowało mnie do systematycznego odkładania pieniędzy. Lokaty to nie dla mnie, bo procent zarobku to jakaś parodia i śmiech na sali. Wszystko zmieniło się od chwili, kiedy na moim koncie bankowym założyłam sobie subkonto. Dzięki niemu mogłam przelewać sobie środki i gromadzić w jednym miejscu, bez żadnych zobowiązań i bez problemów z ewentualną ich wypłatą. Istnieje jednak wiele innych, nowoczesnych sposobów na oszczędzanie. Mój sposób na oszczędzanie jest skuteczny, ale warto poznać inne metody. 

moje sposoby na oszczedzanie

Nowoczesne sposoby na oszczędzanie

Kakebo: program oszczędnościowy pochodzący ze starożytnej Japonii

Na początku ubiegłego wieku młoda japońska dziennikarka Motoko Hani opublikowała program, który miał pomóc japońskim kobietom utrzymać porządek finansowy w ich domach. Osiągnęła ogromny sukces, a dziś znaleźć można wiele wersji Kakebo, zarówno w formie tradycyjnej, jak i aplikacji mobilnych – cel w obu przypadkach jest taki sam: oszczędzanie pieniędzy.

Pierwszym krokiem jest jasne określenie konkretnego celu finansowego, którego oczekujesz na koniec miesiąca lub na koniec roku i metody, jak zamierzasz to zrobić. Odtąd musisz zacząć przestrzegać kilku prostych zasad:

  • monitoruj i zapisuj stały dochód i wydatki (czynsz, spłatę kredytu, wynagrodzenie, subskrypcje, ubezpieczenia itp.);
  • załóż, ile jesteś w stanie zaoszczędzić w miesiącu – podaj konkretną kwotę, nie przedział;
  • ustal miesięczne cele swoich oszczędności (zakup nowego ubrania, prezentu na daną okazję);
  • wyznaczaj miesięczne cele, które pozwalają oszczędzać pieniądze każdego dnia (chodź pieszo zamiast autobusem, rozważ dojazdy rowerem do pracy, zrezygnuj ze śniadania w kawiarni, sprawdź promocje  oferowane w supermarkecie, porównaj ceny na stacjach benzynowych w okolicy)
  • odejmij kwotę przychodów od dochodów i wykorzystaj te środki do końca miesiąca

kakebo oszczędzanie

metoda kakebo

Aplikacje mobilne

Aplikacje na smartfony są łatwe w instalacji i w użyciu, pomagają w zrozumieniu własnych nawyków związanych z wydatkami. Przykładowo, Oval Money to darmowa aplikacja, która uczy się Twoich zachowań związanych z wydatkami. Można ustawić aplikację tak, aby automatycznie odkładała procent lub stałą kwotę za każdym razem, gdy wydajesz pieniądze na określoną kategorię, taką jak restauracje. Zaoszczędzone środki są co tydzień przesyłane z bieżącego rachunku na konto oszczędnościowe. 

Ponieważ musisz przekazać aplikacji prywatne dane dotyczące między innymi kont bankowych i kart kredytowych, warto zainwestować w sieć VPN, która poprzez zmianę Twojego IP zapewnia pełną ochronę przed hakerami.

Istnieje opcja połączenia aplikacji z mediami społecznościowymi – za każdym razem gdy opublikujesz na swojej ścianie na Facebooku lub za każdym razem, gdy tweetujesz, aplikacja odkłada określoną kwotę pieniędzy. Możesz też podłączyć Oval do aplikacji sportowych takich jak Google Fit lub Apple Health, a następnie wyznaczyć sobie dzienną liczbę kroków i albo odkładać  pieniądze, gdy osiągniesz cel, albo wręcz odwrotnie – uzyskiwać dostęp do oszczędzonych środków w charakterze nagrody.

Prostszą formę ma aplikacja Toshl Finance, która pozwala tworzyć kategorie i zaprojektować miesięczny budżet. Pokazuje całkowite wydatki miesięcznie według kategorii, i łatwo sprawdzić, w których obszarach przekraczasz określony limit. Niektóre aplikacje pozwalają oznaczać wydatki kolorami i tworzyć wykresy. Inne bezpłatne aplikacje do śledzenia pieniędzy, które możesz sprawdzić, to Dollarbird, Fudget, Wally i Goodbudget.

aplikacje oszczędzanie

52-tygodniowe wyzwanie pieniężne

Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz także podjąć wyzwanie, które sprawi, że po roku zgromadzisz prawie 1400 złotych. Wyzwanie nazywa się 52-tygodniowym wyzwaniem pieniężnym i jest to naprawdę prosty system oszczędzania: po prostu co tydzień odkładasz środki, które odpowiadają liczbie samego tygodnia.

W pierwszym tygodniu stycznia odłożysz zatem jeden złoty, drugiego dwa, trzeciego trzy itd., aż dotrzesz do ostatniego tygodnia roku, kiedy będziesz musiał odłożyć 52 złote i osiągniesz Twój cel 1378 złotych. Możesz także wyznaczyć cele pośrednie, a następnie wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na coś konkretnego. W sieci jest dostępnych wiele wzorów do wydrukowania lub w formie aplikacji mobilnych, aby zachować kontrolę nad systemem przez całe 52 tygodnie.

oszczędzanie pieniędzy sposoby

Zacznij oszczędzać na swoje marzenia!

Comments

  1. avatar says

    W ostatnim czasie staram sie kupować rozsądniej. Kiedyś rzucalam się na promocje oraz w okresie wyprzedaży kupowałam bardzo wiele ciuszków oraz dodatków. Przez to często kupowalam rzeczy nieprzemyślane, które nie pasowały do reszty mojej garderoby. Obecnie unikam takich zakupów.Bywa trudno bo jest wiele pokus ale dobieram ubrania do siebie oraz kupuję to co jest mi akurat potrzebne 🙂

    Poza tym dobre jakosciowo i droższe ubrania dłużej się nosi tak wiec są wbrew pozorom bardziej opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge