Jako właścicielka domu zaczęłam orientować się w temacie oświetlenia zewnętrznego domu. Poznałam różne rodzaje i sposoby oświetlania domu z zewnątrz. Co warto wybrać? Jakie są najpiękniejsze lampy do oświetlenia terenu przed domem? Ile kosztuje zewnętrzne oświetlenie?
Oświetlenie zewnętrzne domu – jakie wybrać?
Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, warto po pierwsze wiedzieć czego chcemy, a po drugie warto poznać dostępne modele i rodzaje oświetlenia domu na zewnątrz. Muszę przyznać, że oferta jest naprawdę szeroka i można mieć dylemat z wyborem. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania lamp? Z pewnością chyba najważniejszym wskaźnikiem będzie oznaczenie IP, czyli klasa szczelności. Inaczej jest to wskaźnik, który pokazuje czy dane urządzenie jest zabezpieczone przed dostawaniem się do środka niepożądanych ciał obcych, a także wilgoci.
Podczas zakupu lampy do oświetlenia domu na zewnętrz musimy mieć pewność, że lampy te będą odporne na czynniki zewnętrzne. Lampy te powinny mieć klasę szczelności co najmniej IP44. Lampy z takim oznaczeniem można też wykorzystać, jako oświetlenie podbitki lub oświetlenie elewacyjne – czyli takie, które może być narażone na deszcz, ale nie będzie „stało” w wodzie. IP68 to najwyższy wskaźnik spotykany w oświetleniu komercyjnym. Jego największe atuty to pyłoszczelność i wodoszczelność oprawy. Lampy z takim stopniem ochrony mogą być umieszczane w chodnikach, na podłogach tarasowych, a także w basenach i oczkach wodnych. Nie trzeba obawiać się o ich zalanie.
Kolejna ważna sprawa w przypadku oświetlenia zewnętrznego to fakt, czy dana lampa posiada czujnik ruchu. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu przydają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy się doświetlić np. podczas wysiadania z auta. Moim zdaniem każdy dom powinien być wyposażony w tego typu oświetlenie. Jedyny minus tego czujnika ruchu dla mnie jest taki, że w nocy włącza się, kiedy wokół domu kręcą się np. jakieś zwierzęta (mieszkam na wsi). Dla mnie to nieco stresujące. Wyjście jest takie, że można na noc odłączać lampę od prądu, ale nie każdy ma taką możliwość biorąc pod uwagę instalację elektryczną.
Oświetlenie zewnętrzne – jakie są jego rodzaje?
Na ścianach z reguły wiesza się różnego rodzaju kinkiety ogrodowe. Montowane na ścianach pięknie oświetlają dom, podkreślają jego najpiękniejsze elementy, elewację, wejście do domu. Wiele osób ma włączone takie oświetlenie zewnętrzne 24h, dzięki temu czuje się po prostu bezpieczniej. To ważna funkcja oświetlenia zewnętrznego. Modne są ostatnio również kinkiety w formie latarenek, nawiązując nieco do klimatu retro czy vintage. W sklepach możemy również zakupić takie kinkiety napędzane energią słoneczną i wtedy nie musimy martwić się o podłączenia elektryki. To bardzo wygodne rozwiązanie i często stosowane w wielu domach.
Modnym gadżetem do oświetlenia zewnętrznego są girlandy ogrodowe. Z reguły zawiesza się je nad tarasem albo przy wejściu do domu. Ich rola jest bardziej dekoracyjna, aniżeli funkcjonalna, jednak trzeba przyznać, że dzięki nim tworzy się wyjątkowa atmosfera. Taras czy ogród doświetlony takimi girlandami prezentuje się naprawdę przyjemnie. Girlandy również mogą być zasilane zarówno prądem jak światłem słonecznym.
Ciekawym elementem oświetlania zewnętrznego są również wbijane w ziemię lampy albo stawiane na ziemi kule świetlne. Trzeba przyznać, że tak oświetlona np. ścieżka do domu wygląda zachwycająco. Większość wybiera takie lampy napędzane słońcem, także nie trzeba myśleć o ich zasilaniu. Jak więc widać dzięki różnym lampom można naprawdę efektownie oświetlić swój dom na zewnętrz. Pamiętajmy tylko o odpowiedniej klasie szczelności podczas wybierania sprzętu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pastelowe kolory najbardziej kojarzą nam się z wiosną i late...
Ostatnio w moje ręce wpadło sporo kosmetyków z niskiej półki...
Dobrze zaprojektowana i urządzona kuchnia sprawia, że gotowa...
przytulniej says
Bardzo fajnie się to czyta 🙂 Dopiero zapoznaje się z tematyką, ale trzeba powiedzieć, że to właśnie ten wpis mnie urzekł najbardziej – jak się już na coś zdecyduje to lubię trochę o tym poczytać. Na pewno będę tu wracał i polecam innym – pozdrawiam.