Każdy maturzysta doskonale wie, że do matury pozostało już niewiele czasu. Właśnie dlatego najwyższy czas, by zabrać się za powtórkę materiału. W odpowiednim przygotowaniu się do egzaminu z języka polskiego pomogą między innymi streszczenia lektur. Po które warto sięgnąć? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Dlaczego właśnie streszczenia lektur?
Nikt nie ma czasu na czytanie lektur od początku. Szczególnie wtedy, gdy do matury pozostały zaledwie trzy miesiące. W takiej sytuacji doskonałą pomocą mogą okazać się streszczenia lektur, takie jak np. https://matfel.pl/pol_m_Podreczniki_Lektury_Opracowania-2104.html. To skrótowe opracowania, które ułatwią przyswojenie wiedzy na temat szkolnego kanonu. Najczęściej takie streszczenia wykonane są w przystępnej i wygodnej formie. Znajdziesz w nich zatem to, czego naprawdę potrzebujesz.
Nie umknie Ci żaden istotny szczegół powieści. Streszczenia lektur często wyposażone są też w dodatkowe objaśnienia, które zawierają szczegółową analizę zawartych w lekturach metafor, symboliki i nawiązań. To szczególnie ważne wtedy, gdy mamy do czynienia z lekturami w stylu „Dziadów” Mickiewicza albo „Kordiana” Słowackiego. Bazując na streszczeniach lektur możesz też stworzyć własne notatki, które pomogą Ci w nauce do egzaminu.
Jakie lektury warto wybrać?
Nie oszukujmy się – zdanie egzaminu maturalnego z języka polskiego zależy przede wszystkim od dobrej znajomości lektur. Głównym zadaniem z arkusza maturalnego jest bowiem praca pisemna, dotycząca omawianych na lekcjach dzieł. Właśnie dlatego warto mieć je „w małym palcu”. Należy pamiętać o tym, że na maturze będzie sprawdzana znajomość nie tylko lektur licealnych, ale mogą się także pojawić te z etapu gimnazjum. Na liście tak zwanych lektur z gwiazdką, czyli tych szczególnie istotnych znajdują się zarówno dzieła pisane prozą, jak i dramaty oraz wiersze. Na pewno warto sięgnąć po streszczenia lektur obszernych, czyli chociażby „Quo vadis”, „Krzyżaków” i „Potopu” Henryka Sienkiewicza, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz „Lalki” Bolesława Prusa.
Streszczenia lektur ułatwiają interpretację
Streszczenia lektur mogą okazać się również pomocne przy interpretacji trudnych książek, zawierających wiele metafor i odwołań. Polecamy je zatem w ramach przygotowania do matury z zakresu „Dziadów” Adama Mickiewicza, trenów Jana Kochanowskiego, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czy też „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Wszystkie streszczenia lektur dostępne są oczywiście w zaufanych księgarniach. Polecamy chociażby sklep internetowy Matfel.pl. Nauka w towarzystwie streszczeń lektur okaże się z pewnością dużo przyjemniejsza.
źródło zdjęcia: sforanakielska.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wiosenna aura zachęca do częstszego wychodzenia z domu. Kied...
Pokaz najnowszej jesiennej kolekcji projektantki Lidia Kalit...
Jednym z większych trendów wiosna lato 2012 będzie prześwitu...
Dodaj komentarz