Poznaj nowy, obowiązkowy system odkładania na emeryturę

Jak osoba, która prowadzi firmę chciałabym zapoznać Was z nowym i obowiązującym prawie wszystkich nowym systemem odkładania na emeryturę. PPK to inaczej Pracownicze Plany Kapitałowe, dzięki którym wzrośnie ilość oszczędności wypłacanych w okresie po 60-tym roku życia. Warto poznać ten system już dziś!

ppk na czym to polega

PPK na czym to polega?

Dlaczego każdy z Was powinien zainteresować się bliżej tym tematem? Ponieważ od momentu wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych zmienia się kwestia zarządzania Waszymi pieniędzmi odkładanymi na emeryturę. Każdy właściciel firmy (ja również do nich należę) będzie musiał założyć swoim pracownikom konta, które będą służyły do odkładania kapitału w celach emerytalnych. To zupełnie nowy pomysł na zmotywowanie Polaków do grupowego oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach III filaru. Postaram się Wam to wszystko wyjaśnić w prosty i przejrzysty sposób.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla większości osób zatrudnionych w Polsce. PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK, a pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać już w połowie 2019 roku. 

Jednym słowem, prowadząc firmę będę miała obowiązek założyć swoim pracownikom taką dodatkową formę oszczędzania pieniędzy na “złotą jesień”. I zapewne większość z Was zadaje sobie teraz pytanie – kto za to wszystko zapłaci? Część kwoty wpłaca pracodawca, a drugą część pracownik. Pracodawca każdemu pracownikowi będzie dodawał przynajmniej 1,5 proc. ale nie więcej niż 4 proc. (wpłata podstawowa i dodatkowa). Pracownik obligatoryjnie 2% płaci jeśli jest w PPK, chyba że zarabia do 120% najniższej krajowej. Do tego może dobrowolna składkę jeszcze dorzucić max. 2%. W efekcie na konto pracownika w PPK będzie mogła wpływać łączna wpłata od 3,5 do 8 proc. Wynagrodzenia.

ppk oszczędzanie na emeryturę

Dlaczego wprowadzono PPK?

Wszystko dlatego, że… Polacy nie oszczędzają! Wyniki odnośnie tej kwestii są wręcz zatrważające. Bardzo mała liczba mieszkańców naszego kraju regularnie odkłada samodzielnie pieniądze. Wiele osób żyje “od 1 do 1”, inni mają tyle wydatków, że nie udaje im się oszczędzać, a jeszcze inni kompletnie nie myślą o swojej przyszłości. 

Wprowadzenie powszechnego, długoterminowego oszczędzania jest konieczne, bo – jak tłumaczą rządzący – 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak. To niestety w latach późniejszych powoduje mnóstwo problemów, również gospodarczych.

Jednym słowem, PPK jest próbą mobilizacji Polaków do aktywnego oszczędzania. Kwoty, które będą przeznaczane na ten cel nie będą specjalnie odczuwalne dla pracownika, jak i dla pracodawcy, a korzyści z takiego funduszu będą naprawdę duże w przyszłości. Wszak im więcej pieniędzy będą mieć Polacy na swoich emeryturach, tym więcej będą wydawać i tym samym aktywizować całą gospodarkę. 

ppk zasady

Na jakie koszty w związku z PPK muszą przygotować się pracodawcy?

Stałym kosztem będzie oczywiście składka pracodawcy, ale wdrożenie PPK wiąże się również z kosztami całej obsługi funduszów. Do kosztów dolicza się koszt brokera czy pomocy prawnej. Kolejne koszty to koszty zmiany oprogramowania kadrowo-księgowego do dokonywania wyliczeń i potrąceń. W zależności od posiadanego systemu, będzie trzeba go albo rozbudować, albo wymienić na inny. Mówi się, że tych zmian informatycznych nie jest dużo, jednak już teraz trzeba usiąść z działem IT i zastanowić się, co trzeba zmienić, jakie są wymagania ustawy.

Pracownik płaci jedynie 2% pensji brutto z tytułu założenia i prowadzenia PPK. Oczywiście założenie tego funduszu jest dobrowolne, ale z punktu widzenia pracownika – zrezygnowanie z takiej formy oszczędzania wspieranej przez pracodawcę oraz budżet państwa byłoby nierozsądne. 

Niemniej jednak dla mnie, jako dla właściciela firmy taka forma wsparcia moich pracowników to bardzo istotny czynnik motywacyjny i socjalny. O pracownika trzeba dbać, trzeba dawać mu cały czas motywację do starania się i wykonywania swojej pracy z radością. Dlatego każda forma wsparcia pracownika odbije się z pewnością na jakości pracy tej osoby. Działa tutaj chociażby zwykłe prawo wdzięczności. Kiedy my coś dobrego dajemy komuś, ten ktoś często daje nam coś dobrego w zamian.

Na prowadzenie PPK swoim pracownikom trzeba więc spojrzeć dużo szerzej, aniżeli tylko jako dodatkowy koszt. Na cały ten projekt trzeba spojrzeć holistycznie i bardziej globalnie. Z pewnością trzeba uświadomić pracownikom potrzebę odkładania pieniędzy oraz wartości, jakie daje oszczędzanie. Kiedy pracownik to zrozumie, zrozumie również wartość, jaką daje mu pracodawca zakładając dla niego konto PPK i je współfinansując.

ppk dla firmy

Kto będzie zarządzał pieniędzmi zgromadzonymi w PPK?

Za formalności związane z założeniem i prowadzeniem pracowniczego planu kapitałowego jest odpowiedzialny Pracodawca. To na nim spoczywa obowiązek doboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie i prowadzenie PPK. Wybranie odpowiedniej firmy powinno być więc przemyślane i odpowiedzialne. Warto wybrać firmę z ogromnym doświadczeniem emerytalnym, taką, która jest jednym z liderów na rynku. Trzeba szukać firm, które posiadają szerokie grono renomowanych klientów. Te trzy cechy z pewnością dadzą pewność najlepszego wyboru.

Jakie kroki musi podjąć firma, aby dołączyć do PPK?

  • szczegółowe zaplanowanie procesu wdrożenia PPK w Twojej firmie, oraz poinformowanie pracowników o całym projekcie
  • przygotowanie komunikacji procesu wewnątrz firmy, zarówno wobec kierownictwa, jak i pracowników
  • dokonanie wyboru instytucji finansowej dla PPK oraz negocjacje z instytucją finansową
  • umieszczenie PPK w kontekście polityki HR, w tym jako narzędzia w polityce wynagrodzeń
  • zaprojektowanie całej dokumentacji PPK
  • szkolenia w zakresie zarządzania PPK
  • ustalenie kwestii dotyczących PPK z zakresu, np. przetwarzania danych osobowych uczestników PPK, zmiany pracy, czy kwestii spadkowych

ppk jakie zmiany

Korzyści z założenia PPK dla pracownika

Pracodawca musi założyć swoim pracownikom PPK, ale pracownik może z niego dobrowolnie zrezygnować. Tylko… po co! Prowadzenie takiego funduszu to same korzyści. Mamy skarbonkę, za której obsługę nie musimy płacić, a dodatkowo zarówno pracodawca, jak i budżet państwa dorzuca nam do tej skarbonki pieniądze. Radość z takiego kapitału odczuje się za jakiś czas, ale już teraz warto zabezpieczać swoją przyszłość, bo jak nie teraz…. to kiedy?

  • dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę
  • dopłata do kapitału ze strony pracodawcy (co miesiąc)
  • możliwość korzystania z kapitału już po ukończeniu 60-tego roku życia (zarówno kobiety, jak i mężczyźni)
  • po ukończeniu 60-tego roku życia można albo co miesiąc otrzymywać odpowiednią kwotę, albo wypłacić jednorazowo 1/4 kapitału i resztę otrzymywać co miesiąc
  • kapitał jest dziedziczony
  • budżet państwa zasili konto uczestnika PPK wpłatą powitalną w wysokości 250 PLN i dopłatą roczną w wysokości 240 PLN

PPK kreuje pozytywny wizerunek firmy

Uczestnictwo w PPK może stać się bardzo istotnym elementem budującym pozytywny wizerunek firmy. Aktywne promowanie funduszy PPK wśród swoich pracowników może wyróżnić firmę spośród konkurencji jako wyjątkowo przyjazną pracownikowi. Co za tym idzie, dzięki temu firma może przyciągnąć najlepszych specjalistów. Czytając prognozy odnośnie PPK mówi się, że pracownicy za jakiś czas zaczną dokonywać wyboru firmy pod kątem wysokości składek odprowadzanych na PPK.

Jak wiemy, pracodawca ma wybór. Po wejściu w życie zmian w systemie emerytalnym, pracodawca będzie miał obowiązek naliczania, odprowadzania i pokrywania części składki do PPK. Co miesiąc dopłaci on do przyszłej emerytury pracownika minimum 1,5%, a maksimum 4%, jego wynagrodzenia. Nie dziwne więc, jeśli najlepsi specjaliści lgnąć będą do firm, które dokładają całe 4% składkowego na PPK. 

PPK staje się więc nie tylko nową formą zmobilizowania ludzi do oszczędzania, ale również wartościowym narzędziem i magnesem przyciągającym najlepszych specjalistów do firmy. W wielu branżach dobry fachowiec jest na wagę złota i często nie łatwo go pozyskać. Teraz pracodawca dostaje kolejny argument za pracą właśnie w jego firmie.

ppk jaki wybrać fundusz

Mam nadzieję, że przybliżałam Wam temat PPK!

Comments

  1. avatarSerum says

    Fajnie opisane, do tego przystępnym językiem 🙂 Właśnie szukałam informacji na temat PPK, bo wszędzie tylko ta urzędowa paplanina 🙂 Dzięki! Pozdrawiam!

  2. avatarjagla says

    PPk to nie jest obowiązkowy system odkładania na emeryturę. Co prawda jesteśmy do niego zapisani odgórnie, ale z możliwością rezygnacji w każdym momencie i zabraniu pieniędzy z konta. Także nie ma co się bać, bo nikt nas do niczego nie zmusi. Jeśli chcemy odkładać na większą emeryturę, to zostaniemy w tym systemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge