Remont starego domu czy budowa nowego – szczera prawda

Na to pytanie odpowiem, opierając się na własnych doświadczeniach. Równo rok temu rozpoczęłam remont drewnianego domu na wsi, z 1946 roku. Teoretycznie można było go zburzyć i postawić nowy na jego miejsce, ale ja postanowiłam podjąć się dużego remontu tego starego domu. Czy to się opłacało?

stara chata na wsi remont

mój dom na początku remontu

Remontować stary dom czy budować odnowa?

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy stary dom jest inny i wymaga innego nakładu kosztów. Odpowiadając na to pytanie chciałabym założyć, że dany stary dom będzie w stanie podobnym do mojego. Czyli? Czyli bale będą zdrowe i bez potrzeby ich wymiany, konstrukcja dachu zdrowa i również nie wymagająca wymiany. Dom w stanie dobrym, bez większych komplikacji typu konieczność podcinania, wymiany dużych elementów.

Dlaczego podjęłam się remontu starego domu, a nie budowy od nowa? Po pierwsze, czas. O wiele szybciej jest zrobić wielki, generalny remont, aniżeli burzyć i stawiać dom od nowa. Po drugie, koszty. U mnie z pewnością wyszło taniej, aniżeli budowa od zera. Po trzecie, przy takim remoncie jest praktycznie zero formalności. Jedyna, jaką musiała dopełnić, to zgłoszenie do Urzędu Miasta budowę ganka jako budowa obiektu do 35 m2. Tylko zgłoszenie. To wszystko. Koniec formalności.

Remontując dom ma się o wiele większą kontrolę wydatkowanych kosztów. Samodzielnie koordynowałam każdy etap generalnego remontu i mogłam samodzielnie w większości przypadków kupować materiały budowlane. Na szczęście nie wszystko trzeba kupować osobiście, ponieważ korzystałam z wielu internetowych marketów budowlanych. Dzięki nim łatwo można porównać ceny i wybierać te najbardziej atrakcyjne, nie musiałam się więc zdawać na zakupy robione przez ekipę budowlaną. Nie jest tajemnicą, że ekipy budowlane narzucają swoje marże na materiały, a jeśli kupujemy je samodzielnie, czasem można kupić coś taniej, albo nawet dużo taniej, bo mamy czas poszukać różnych promocji czy wyprzedaży.

dom remont starej chaty

mój dom po kilku miesiącach remontu

Zakup materiałów budowlanych – na co zwracać uwagę?

Zakupy materiałów budowlanych to sztuka dla osoby, która nie siedzi na co dzień w branży budowlanej. Większość moich zakupów poprzedzona była czytaniem opinii na różnych stronach internetowych,blogach, korzystałam też z wypowiedzi na forum. Zanim zrobimy zakupy materiałów budowlanych, warto mieć świadomość różnych alternatyw, na przykład zamiast płyt GK można kłaść na ściany w 100% naturalne i o wiele zdrowsze płyty magnezowe. Zamiast kupować chemiczną farbę z maksymalną dopuszczalną normą LZO (Lotnych Związków Organicznych), można znaleźć farby z 0% LZO, czyli w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Przykładowo jakie materiały budowlane kupowałam? Na podłogę kupowany był twardy styropian, zbrojenia i folie oraz masa samopoziomująca. Ściany to płyty OSB, płyty GK oraz płyty magnezowe. Na bale impregnaty. Na ściany wewnętrzne tynki, farby, akryle do uszczelniania i wyrównywania powierzchni. Na ściany również masa do niwelowania pęknięć na łączeniach płyt. Nie wymienię wszystkich zakupów, jest tego zbyt wiele. Niemniej jednak warto korzystać z oferty online marketu budowlanego https://www.bricomarche.pl, bo ceny są często niższe, niż w innych tego typu sklepach.

Jak jeszcze pozyskać oszczędności kupując w internetowych marketach budowlanych? Przy zakupie większych ilości zawsze możemy próbować postarać się o jakiś rabat. Nie mówi się o nich oficjalnie, ale jak ktoś już się zakręci wokół tego tematu, to może faktycznie uzyskać jakąś zniżkę. Remont starego domu można prowadzić nawet bez profesjonalnej wiedzy budowlanej, czego jestem najlepszym dowodem. Jednak nie siedzę podczas remontu z założonymi rękami, tylko cały czas zdobywam wiedzę o budowlance, stałam się już w swoich własnych oczach ekspertem od zakupów materiałów budowlanych. 

stara chata metamorfoza

to samo miejsce w moim starym domu, przed i po remoncie

remont łazienki w starym domu

łazienka po remoncie

boho sypialnia

sypialnia po remoncie

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge