Mój remont starego domu drewnianego na wsi ruszył! Tym samym spełniło się moje wielkie marzenie o kupieniu drewnianego domu na wsi i jego spektakularnej metamorfozie. Udowodnię Wam, że stara drewniana chata z przed 70 lat może wyglądać jak luksusowy domek w stylu skandynawskim. Wystarczy dobry pomysł oraz projekt, aby uzyskać niesamowity efekt.
Remont starego domu drewnianego
Kupiony domek na wsi mieści się około 100 km od Warszawy. Wygląda jak stara, opuszczona wiejska chata, którą wiele osób przeznaczyłoby już na straty i do wyburzenia. Jak się jednak okazuje, drewniana konstrukcja z dawnych lat to kawał solidnej pracy i stan techniczny domu jest bardzo dobry. Patrząc na taką chatę trzeba zobaczyć to, co niewidoczne gołym okiem. Jeżeli stan techniczny takiego domu jest dobry, to nic tylko rozpocząć remont starego drewnianego domu na wsi. Remont starego domu z bali jest o wiele łatwiejszy, tańszy i krótszy czasowo, aniżeli budowa domu od zera. Co więcej, drewniana konstrukcja domu jest o wiele zdrowsza od murowanej. Drewno samo w sobie podchodzi z natury, dlatego też jest dużo bardziej przyjazne człowiekowi. Wygląda tak…
mój drewniany dom na wsi, który zaczynam remontować
Moje marzenie o zamieszkaniu na wsi właśnie spełniło się. Wprawdzie choć mieszkam już na wsi, ale jeszcze nie w moim docelowym domu, jednak już rozpoczęłam prace remontowe i odliczam dni do wprowadzenia się. Idzie wiosna, co bardzo sprzyja wszelkim tego typu przedsięwzięciom. Na blogu od teraz będzie pojawiać się bardzo dużo materiałów związanych z moim remontem starego domu z drewna. Na początku chciałabym pokazać Wam ten dom, oraz moją wizualizację tego, jak będzie wyglądał po remoncie. Inspiracje zbieram już od bardzo dawna i w głowie mam już swój pomysł na wygląd tego domu oraz tego jak ma przebiegać remont starego drewnianego domu na wsi.
Tanie dodatki i meble skandynawskie z Lidla znajduję TUTAJ
Jak wiecie, moim ukochanym trendem wnętrzarskim jest styl skandynawski. To właśnie w tym klimacie będzie zaprojektowane całe wnętrze, a nawet teren wokół domu. Zawsze marzyłam o tym, aby przywołać odrobinę Skandynawii do miejsca, w którym będę mieszkać. Styl skandynawski kocham za to, że myślą przewodnią jest natura. Naturalne kolory, naturalne materiały, naturalne elementy dekoracyjne. I miłość do drewna, które to uważam za najbardziej szlachetny materiał. Remont starego domu z bali na wsi to duże wyzwanie, ale udowodnię Wam, że z brzydkiego kaczątka może powstać zachwycający, luksusowy, piękny dom. Wszelkie prace remontowe będę relacjonować na bieżąco.
mój dom po lewej i wizualizacja domu, który chcę odwzorować
Remont starego domu drewnianego krok po kroku
Wyzwanie jest duże, ale… cała w tym przyjemność. Moim celem jest, aby mój dom wyglądał jak ten ze zdjęcia. Tym samym pokazuję Wam wstępne zdjęcia przed i po renowacji. Drewniany dom w kolorze baby blue to moje marzenie od wielu lat. O własnym domu drewnianym na wsi zaczęłam marzyć, gdy pierwszy raz obejrzałam film “Pamiętnik”. Zainspirował mnie główny bohater oraz część filmu związana z renowacją starego, brzydkiego, opuszczonego domu. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to stara chata do wyburzenia. Jednak po remoncie dom okazał się prawdziwą perełką. Polecam obejrzeć ten film oraz spektakularny remont starego drewnianego domu na wsi.
Od czego zaczynam? Na blogu krok po kroku będę Wam zdawać relacje z mojego remontu. Szykujcie się na dużo ciekawych materiałów z działu remont starego domu drewnianego krok po kroku. Najwięcej będzie można zobaczyć na Insta Story, ponieważ zamierzam kręcić mnóstwo video. Zobaczycie mnie tym razem nie w “modnych ciuszkach”, ale stroju stricte roboczym. Nie będę opowiadać o nowych kosmetykach, ale z łomem… odrywać płyty, malować i układać podłogę. Ciekawi tego jak wygląda od podstaw renowacja starego domu drewnianego?
renowacja starego domu drewnianego zdjęcia wizualizacje
Remont starego domu drewnianego koszt
Wielu z Was chciałaby zapewne wiedzieć… ile to wszystko będzie kosztować. Szczerze? Nie mam pojęcia! Wszelkie wydatki będę planować i spisywać na bieżąco. To jest nietypowy projekt, dlatego też budżet będzie ruchomy. Wiele decyzji będę podejmować podczas remontu, ponieważ koncepcja może się zmieniać, a pewne wydatki mogą wyjść w trakcie. Renowacja starego domu drewnianego to nietypowy projekt, którego nie da się wrzucić do typowego kosztorysu, jak budowę domu od zera. W każdym razie na pewno będę wszystko spisywać od samego początku i co jakiś czas przedstawiać Wam kosztorys w specjalnym dziale “Remont starego domu drewnianego Koszty”. Mam nadzieję, że moja metamorfoza będzie dla Was inspirująca i może zastanowicie się nad wyprowadzką z dużego miasta na wieś. Wsi spokojna, wsi wesoła… na to liczę!
Remont starego domu drewnianego od czego zacząć ?
Pierwsze prace remontowe mam już zaplanowane. Remont starego domu drewnianego od czego zacząć? Ponieważ w domu nie było łazienki, tylko… wychodek, muszę zamówić szambo. Postawiłam na szambo ekologiczne z maksymalnie długim drenażem. Co to oznacza? To tak zwana przydomowa oczyszczalnia ścieków, która składa się ze zbiornika do wstępnego oczyszczania ścieków oraz układu drenów, czyli perforowanych przewodów, do ich rozprowadzania w gruncie na terenie działki. Wkopuje się je w grunt, a nad nimi sadzi się roślinność, na przykład drzewa, tuje czy trawę. Te rośliny będą “żywić się” tym, co wydostaje się z oczyszczalni. Taki zbiornik opróżnia się mniej więcej raz na rok.
Jestem zafascynowana tymi etapami remontu, nawet kiedy dotyczy to… wykopania szamba. Wszystko to jest ważne, a obecnie istnieje mnóstwo nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań związanych z tego typu remontem. Codziennie czytam artykuły budowlane i nie sądziłam, że ten temat mnie aż tak wciągnie. Najbardziej cieszy mnie fakt, że to wszystko jest moje, że tworzę własny dom i mam wpływ na wszystkie prace remontowe i wykończeniowe. Remonty wciągają! Od dawna już godzinami oglądałam programy typu HGTV czy Domo+. Mnóstwo ciekawych filmików znalazłam wpisując na przykład remont starego drewnianego domu YouTube. W sieci pokazano już nie jedną taką spektakularną metamorfozę. Obejrzałam mnóstwo pomysłów na remont, a teraz nareszcie mogę zrobić swój własny i tym samym stworzyć wymarzoną oazę na wsi.
Remont starego domu drewnianego blog
Blog to idealne miejsce, aby podzielić się z Wami moimi doświadczeniami związanymi z remontem. Liczę również na to, że w trakcie zdobędę od Was wiele wartościowych porad i wskazówek. Możliwe, że ktoś z Was już ma za sobą taką spektakularną metamorfozę starej wiejskiej chaty. Nie znam się na budownictwie, wszystkiego muszę uczyć się od zera. Oczywiście to nie ja będę wykonywać większe prace remontowe, ale muszę mieć pojęcie o tym jakie decyzje podejmować. Cieszę się, że będę mogła podzielić się z Wami tym wszystkim na moim blogu.
Remont starego domu drewnianego zdjęcia
Przez wiele miesięcy zbierałam inspiracje odnośnie tego jak ma wyglądać mój wymarzony domek na wsi. Poniżej moje pomysły na to, jak chciałabym go urządzić. Z pewnością będę czerpać inspiracje ze stylu skandynawskiego. Zależy mi na osiągnięciu klimatu pełnego ciepła, spokoju, balansu, harmonii, rodzinnej atmosfery. Chciałabym osiągnąć klimat “hygge”. Na blogu przez ostatnie miesiące, a nawet lata tworzyłam wiele artykułów odnośnie skandynawskich wnętrz. Polecam zajrzeć do tych materiałów:
- Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim – niedrogo i pięknie!
- TOP 50 mebli z Aliexpress w stylu skandynawskim – nie oderwiesz oczu!
- Skandynawskie plakaty na ścianę – gdzie kupiłam i za ile?
- Jak urządzić taras w stylu skandynawskim? [ MOJA ARANŻACJA ]
wizualizacje metamorfozy drewnianego domu na wsi
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Urządzanie pokoiku dla mojego synka to ogromna przyjemność.&...
Liczba kobiet, które decydują się na makijaż permanentny cał...
Jesień i zima to czas, kiedy pojawia się bardzo dużo infekcj...
Sylwia Snoch says
Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po Twojej myśli i remont będzie przebiegał zgodnie z planem 🙂 Pozdrawiam znad mroźnego morza!
Małgorzata says
Jak chcesz zobaczyć jak wygląda dom na wsi zapraszam do mnie, ale na pewno nie jest to styl skandynawski i też jest wszystko naturalne i zdrowe.
Agnieszka majewska says
Po pierwsze: domek niebieski nie jest skandynawski, ale amerykański. Po drugie: brakuje źródeł zdjęć – warto poczytać o prawach autorskich. Ty też byś nie chciała, by ktoś Ci ukradł zdjęcia prawda? 😉
A po trzecie: powodzenia z przebudową. Każdy ma swój gust i nie dyskutuje się o tym, ja osobiście uważam, że domek “stary” ma wiele fajnych, polskich elementów, regionalnych, które warto by było zachować.
blue says
Hej,nie zapomnij o biurokracji…planujesz bardziej rozbudowę niż remont,a nawet remont wymaga pozwoleń (choćby wymiana okien).Warto być na bieżąco z prawem budowlanym,zwłaszcza że publikujesz wszystkie prace.Samowole budowlane i prace remontowe bez odpowiednich zezwoleń mogą grozić nakazem rozbiórki lub wysokim karami finansowymi.
Trzymam kciuki!A “Pamiętnik” to jeden z moich ulubionych filmów.
Edyta Choińska says
Ależ cudo! Gratuluję i mam nadzieję, ze kiedyś we dwie napijemy się lampki winka w takim domciu <3
Ostium Warszawa says
Powodzenia w czasie remontu, skoro kupujesz eko oczyszczalnie, to pamiętaj, że drenaż musi być co najmniej 30m od ujęcia wody pitnej. Musisz mieć dużą działkę. Przed zamówieniem wymierz odległości.
Reni says
Bardzo możliwe, że o tym wiesz ale jeśli nie… Przed wyborem koloru elewacji czy dachu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Sama byłam zaskoczona tym faktem, ale dane gminy narzucają mieszkańcom różne kolory/odcienie…. Życzę powodzenia w realizacji planów!
saler.pl says
Jestem pod ogromnym wrażeniem!
marienka says
cuda 🙂
chryzantema says
Z wielką uwagą przeczytałam Twój wpis i obejrzałam inspiracje. Niedawno sama zakupiłam dom z drewnianą elewacją i wykończeniem, budowany w stylu i metodą skandynawską. Mój jest wybudowany w 2005 roku, jednak również wymagał sporego nakładu pracy. Domki drewniane są bardzo urokliwe, panuje w nich wyjątkowy klimat, a w dobie powszechnej zabudowy z betonu, wypełnionej meblami z płyt mdf, ludzie coraz chętniej wracają do natury. Podpowiem tylko, że wszelkie panele i inne elementy wykończenia z materiałów drewnopodobnych, nie będą się dobrze prezentować w takim domu. Po drugie zaproponowane przez Ciebie kolory elewacji są bardziej w stylu amerykańskim niż skandynawskim. Prawdziwy szwedzki kolor to tzw. czerwień faluńska. Na pewno konsultowałaś się już z fachowcami od konstrukcji drewnianych i to co powiem nie będzie dla Ciebie nowością – drewno cały czas pracuje. W związku z tym wszelkie płyty gipsowe i gładzie szpachlowe położone w środku na ścianach i sufitach, nie zdają egzaminu, będą pękać. A obstawiam, że o tym myślisz, bo na zdjęciach widać “gładkie ściany”. Właśnie cały urok domków drewnianych i stylu skandynawskiego w tym, że w środku jest wyłączenie drewno, ewentualnie pomalowane na biało. 🙂 Tak czy inaczej, z niecierpliwością oczekuję na postępy z remontu, a przede wszystkim efekt końcowy 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Basia says
Dotychczas uważałam że nie należy łączyć drewna z materiałami drewnopodobnymi Wszelkie przymiarki do takich połączeń dawały okropne efekty. Ale czas mija, a imitacje drewna są coraz lepsze. Musiałam trochę poprawić moją niefunkcjonalną wiejską kuchnię i zaryzykowałam. Mam teraz w jednym miejscu starą ścianę z jodłowych bali pomalowaną olejowoskiem, sosnowy stół sklecony przez wiejskiego majstra, podłogę z sosnowych desek, sosnową półeczkę…i jasny drewnopodobny blat kuchenny IKEA. Sama się dziwię, ale wszystko gra! Skansenu i tak bym nie miała, a klimat jest. Warto czasami, zamiast trzymać się sztywnych zasad, być otwarty i uruchomić wyobraźnię.
P says
Co do ostatniego komentarza – jesteśmy z mężem w trakcie zakupu domu z bali do rozbiórki i przeniesienia, pomysł zaczerpnęliśmy od znajomych, którzy mieszkają już w takim domu na mazowszu przeniesionym z małopolski 15 lat i ten sam fachowiec co robił im dom zrobi nam przeniesienie i remont. Oni mają i gładzie i tynki i karton gips. Nic nie pęka. Dom pracuje, oczywiście (zresztą betonowe molochy też, kto mieszka ten wie jak ściany pękają), ale trzeba poczekać rok aż dom “osiądzie” i można wszystko robić. Potem dom pracuje w zależności od pory roku ale są to kilkuprocentowe zmiany, większe jeżeli zostaje gołe drewno na elewacji, bo wiele osób robi sobie tynk zewnętrzny na balach. Jeżeli drewno jest w dobrym stanie, spełnia wymagania formalne co do grubości i sezonowania, jest dobrze zabezpieczone etc wcale nie będzie nic tak pękać. A zresztą nikt nie da gwarancji na to w żadnym budownictwie, mojej mamy dom murowany lat 20 po 5 latach mieszkania strop nad parterem zaczął tak pękać że palec można włożyć….
Snobizm czy kicz ? says
Remontować fajny polski typowy wiejski domek i zupełnie go zmieniać, siląc na zagraniczne style i kolory (jaskrawe) to trzeba nie mieć zupełnie gustu i być zwyklym snobem-POzerem.
Tyle na ten temat.
Pozdrawiam,
Jarek Sikora
Artysta plastyk, światowy człowiek z korzeniami na polskiej wsi.
Kasia says
Teraz czuję się gotowa na podjęcie się własnego projektu, mając kilka cennych wskazówek. Dzięki!:)
Kasia ostatnio opublikował..Otwórz własny butik: Od marzeń do sukcesu w branży modowej!
Basia says
Dotychczas uważałam że nie należy łączyć drewna z materiałami drewnopodobnymi Wszelkie przymiarki do takich połączeń dawały okropne efekty. Ale czas mija, a imitacje drewna są coraz lepsze. Musiałam trochę poprawić moją niefunkcjonalną wiejską kuchnię i zaryzykowałam. Mam teraz w jednym miejscu starą ścianę z jodłowych bali pomalowaną olejowoskiem, sosnowy stół sklecony przez wiejskiego majstra, podłogę z sosnowych desek, sosnową półeczkę…i jasny drewnopodobny blat kuchenny IKEA. Sama się dziwię, ale wszystko gra! Skansenu i tak bym nie miała, a klimat jest. Warto czasami, zamiast trzymać się sztywnych zasad, być otwarty i uruchomić wyobraźnię.
wrażliwy says
Jak widzę dom z duszą chcesz zamienić na niskobudżetowy z IKEI. Tradycja to podstawa dobrego samopoczucia. Amerykański sen to mrzonki i jeśli uda Ci się zepsuć ten dom (może być chronionym zabytkiem) to nie wróżę sukcesu.