Kuchnia jest sercem domu i zdecydowanie trzymam się tej teorii. Przywiązuję ogromną wagę do tego, aby pomieszczenie kuchenne było miejscem przytulnym, rodzinnym, w stylu hygge. Specjalnie dla Was wybrałam się na wycieczkę do IKEA, aby sprawdzić jakie aranżacje są teraz na topie i jak może wyglądać skandynawska kuchnia na 2018 rok.
Skandynawska kuchnia zdjęcia ze sklepu IKEA
Gdzie znaleźć inspiracje do skandynawskiej kuchni? Oczywiście w IKEA! Wycieczka do tego sklepu to skarbnica inspiracji. Pomijam już takie plusy jak możliwość zrobienia zakupów w skandynawskim sklepiku czy obiad w szwedzkiej restauracji. Nie znam lepszego miejsca do namacalnego sprawdzenia tego, co nam się we wnętrzach podoba.
W sklepie IKEA każdy element możemy sprawdzić, dotknąć, wypróbować. Możemy porównać kolorystykę, zestawy dodatków czy funkcjonalne rozwiązania. Możemy od razu zdecydować, który format kuchni jest najbliższy naszemu sercu oraz naszym wymaganiom. W żadnym innym sklepie nie znajdę tak wielu aranżacji w jednym miejscu.
5 cech charaktrystycznych dla skandynawskiej kuchni
- Kuchnia w stylu skandynawskim to prostota formy, przejrzystość i komfort
- Charakterystyczne są dla niej duże, niezasłonięte okna i białe ściany
- kuchnia powinna zostać zaprojektowana dla wygody użytkowników i spełniać maksimum ich potrzeb
- Funkcjonalne szafy i kredensy powinny być tak zaprojektowane, aby wszystko było na wyciągnięcie ręki
- Meble w kuchni skandynawskiej charakteryzuje funkcjonalność i prostota – gładkie fronty i blaty są zazwyczaj w kolorze białym lub naturalnego drewna
Stoły kuchenne i krzesła
Stoły i blaty kuchenne od IKEA są tak zaprojektowane, aby jadalnia stała się centrum życia rodzinnego. W większości są to stoły drewniane, z grubym, stabilnym blatem, IKEA propaguje korzystanie z naturalnych surowców, dzięki czemu większość stołów wyglądem zbliżona jest jak najbardziej do naturalnego wyglądu drewna.
Rewelacyjnym rozwiązanie są stoły z opuszczanym blatem, które idealnie nadają się do niewielkich pomieszczeń. Dzięki nim można stworzyć jadalnię z prawdziwego zdarzenia nawet w niewielkim aneksie kuchennym. Co ciekawe, w IKEA można stworzyć swój własny stół, samodzielnie łącząc blat z ramą stołu.
Do każdego stołu możemy dobrać idealnie pasujące krzesła jadalniane. Tutaj również królują krzesła drewniane. Ciekawym rozwiązaniem są drewniane ławy, dzięki którym możemy stworzyć klimat domku na wsi. Takie rozwiązania są w obecnych czasach coraz bardziej popularne.
Dodatki i dekoracje kuchenne
Moim ulubionym działem kuchennym są zdecydowanie akcesoria kuchenne oraz dekoracje. Pomysłowość IKEA nie zna granic, jeśli chodzi o maksymalne wykorzystanie miejsca w kuchni. Nawet maleńka kuchnia może stać się miejscem, w którym wszystko mamy pod ręką, ale każda rzecz ma swoje miejsce i tym samym można cieszyć się idealnym porządkiem.
W kwestii dekoracji i dodatków, zdecydowanie widać tutaj inspirację wiejskim domkiem. Te wszystkie akcesoria kuchenne, słoiki i słoiczki, podwieszane kubki i filiżanki, wielkie drewniane deski do krojenia, gliniane wazony tworzą bardzo sielski klimat w kuchennej przestrzeni. Natura łączy się z metalicznymi detalami, tworząc bardzo przyjemną w odbiorze i elegancką całość.
Aranżacja małej kuchni
Jak widać na ekspozycjach, mała kuchnia może być urządzona niezwykle funkcjonalnie i z pomysłem. Oglądając te propozycje i wchodząc do poszczególnych pomieszczeń – nie mogłam uwierzyć, że stoję właśnie na maleńkiej przestrzeni, która została wyposażona we wszystko to, co w kuchni potrzebne. Nie zabrakło miejsca na stół, wszelkie sprzęty AGD oraz dekoracje.
W sklepie zauważyłam sporo propozycji powiększania kuchni przez otwarcie jej na salon. Zatarcie granicy między sąsiadującym z małą kuchnią pomieszczeniem to skuteczny sposób powiększenia jej przestrzeni. W bardzo wąskiej kuchni można zastosować zabudowę w kształcie litery L.
Między blatem kuchennym a szafkami górnymi można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy, nie zmniejszając przy tym cennego miejsca na blacie kuchennym.
Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Spory wybór znajdziecie ich w IKEA, spotkałam je w wielu aranżacjach. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu w małej kuchni, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat.
Inspiracje dla kuchni w stylu skandynawskim
Mam nadzieję, że ta galeria zdjęć okazała się dla Was fajną inspiracją do urządzenia kuchni w skandynawskim stylu. Większość z nas mieszka w blokach, dlatego też praktyczne patenty na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni będą na wagę złota. Korzystajcie z nich i mieszkajcie lepiej.
Wycieczka do IKEA pokazała mi jak można na niewielkiej przestrzeni urządzić kuchnię w pełni funkcjonalną. Brakowało mi zawsze pomysłów na połączenie kolorów w kuchni, a tutaj dostałam proste rozwiązania i co najważniejsze, bardzo proste w zastosowaniu. Spodobało mi się również to, że poznałam ciekawe sposoby na zrobienie w kuchni przytulnej, rodzinnej atmosfery.
aranżacje kuchenne – IKEA (zdjęcia prosto ze sklepu)
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak wiele dobrego może zrobić naszej cerze witamina C? Czy w...
Już dawno przekonałam się, że wnętrza można diametralnie odm...
W co się ubrać zimą, aby było nam ciepło i... modnie? Czapki...
Daria says
piękne kuchnie, sama mam w tym klimacie 🙂
_____________
♥ Blog dla kobiet daria-porcelain.pl ♥
Cook and Love says
Bardzo ciekawe propozycje na zagospodarowanie kuchni. Sama w przyszłym roku szykuję się do remontu więc zainteresowało mnie kilka rozwiązań 🙂
Agnieszka says
Bardzo pomocny artykuł, właśnie zastanawiamy się z mężem jaka kuchnię sobie wybrać. Styl Skandynawski jest bardzo ciepły – a taki mi odpowiada. Chyba też odwiedzimy IKEA i poszalejemy na zakupach.
Jakub Bylica says
Tyle propozycji że naprawdę ciężko coś wybrać:)
Płytki Kuchenne Końskie says
Świetne pomysły na piękną kuchnię 🙂
Płytki Kuchenne Końskie ostatnio opublikował..Najczęściej popełniane błędy podczas układania płytek