Sypialnia w stylu boho – jak ją szybko i pięknie zaaranżować?

Sypialnie urządzone w stylu boho królują we współczesnych wnętrzach, nawiązując do indywidualizmu i egzotyczności. Jakie są charakterystyczne cechy stylu boho? Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli i dodatków? Jakie kolory zastosować w sypialni boho? 

źródło zdjęcia: murator.pl

Styl boho – czym się charakteryzuje?

Warto wiedzieć, że popularny współcześnie styl boho narodził się już w drugiej połowie XIX wieku w Paryżu, za sprawą ruchu artystycznego – La Bohème. Styl boho często nawiązuje do inspiracji orientalnych lub artystycznych. Łączy w sobie różne wzory, kolory, materiały i tkaniny. Z jednej strony przyciąga wzrok za pomocą intensywnych kolorów (np. granat, zieleń, czerwień, pomarańcz) i ciekawych zdobień, a z drugiej wycisza i tworzy harmonię dzięki jasnym lub pastelowym barwom i naturalnym elementom dekoracyjnym. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł stworzyć swoją wymarzoną sypialnię w stylu boho – bez względu na to, czy preferujemy nonszalancję we wnętrzu, czy może spójność i jego przytulny charakter. Nie zapominajmy jednak o tym, że sypialnia powinna być przede wszystkim praktyczna – w końcu to miejsce, które służy nam do odpoczynku.

Westwing boho sypialnia 2

Jakie meble do sypialni w stylu boho?

Sercem każdej sypialni jest oczywiście łóżko – dlatego też urządzanie tego wnętrza powinniśmy rozpocząć właśnie od wyboru najważniejszego mebla. Inspirując się stylem boho, najczęściej stawia się na łóżka drewniane – zarówno z ozdobnymi ramami, jak i z tapicerowanymi zagłówkami. Taki wybór sprawi, że nasz pokój nabierze ciepłego i przytulnego klimatu. Warto również pamiętać o tym, że drewno to rozwiązanie ponadczasowe. Drewniane meble pasują do każdego stylu aranżacyjnego, a dodatkowo są wytrzymałe i unikalne – nie znajdziemy drugiego takiego samego kawałka drewna o identycznym rysunku słojów oraz przebarwieniach. Samodzielnie możemy przeprowadzać również ich renowację w przypadku mniejszych rys i większych obić.

Popularnym rozwiązaniem dla sypialni boho jest również łóżko wykonane z palet. To pomysł nowoczesny i oryginalny. Musimy jednak zadbać o odpowiednią konstrukcję mebla oraz o materac wysokiej jakości. Łóżko z palet może nie sprawdzić się zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi z uwagi na fakturę materiału.

Trzecią opcją jest wybór łóżka z metalową ramą. Mimo iż pozornie nie kojarzy się ona ze stylem boho, to idealnie będzie komponować się z naturalnymi dodatkami i jasnymi barwami. Możemy wybrać zarówno ramę w zimnych odcieniach srebra, jak i w ciepłych barwach złota i mosiądzu.

Do wnętrza sypialni dokupmy także szafki, komody czy regały. Warto, aby pochodziły one z tej samej kolekcji, ponieważ dzięki temu stworzymy spójność wnętrza. Nie zapominajmy o tym, że prócz wyglądu, liczy się także ich jakość i wytrzymałość. Pozornie proste, drewniane meble możemy np. wyposażyć z fantazyjne gałki.

We wnętrzu sypialni w stylu boho możemy znaleźć także stylowe fotele, które uzupełniają kompozycję. Przede wszystkim królują fotele typu uszak o ciekawych barwach oraz te bardziej klasyczne, czyli rattanowe fotele na cienkich nóżkach.

źródło zdjęcia: The Beds

Sypialnia w stylu boho – kolory ścian

W sypialni w stylu boho na ścianach mogą zagościć zarówno barwy jasne i pastelowe, jak i kolory. Przy mniejszych wnętrzach najlepiej postawić na odcienie bieli, szarości, beżu – dzięki temu optycznie powiększymy pokój. Aby mocniejsze barwy nie zdominowały sypialni, wystarczy zastosować znany trik – malujemy nimi wyłącznie jedną ścianę, najlepiej znajdującą się za łóżkiem.

Sypialnia w stylu boho – podłoga

W sypialni boho na podłodze sprawdzi się zwłaszcza drewniany parkiet, panele stylizowane na naturalne oraz postarzane drewniane deski. Unikajmy natomiast fantazyjnych wzorów czy mozaiki i postawmy na prostotę.

Dekoracje do sypialni w stylu boho

Urządzając sypialnię w stylu boho, nie możemy zapominać również o dodatkach – to właśnie one skutecznie stworzą klimatyczne i przytulne wnętrze, a także nadają wrażenia spójności. Najbardziej charakterystycznymi wyznacznikami stylu boho są wszelkiego rodzaju plecionki, czyli: łapacze snów, kwietniki, makramy, abażury, lampiony. Ozdoby możemy wykonać własnoręcznie lub po prostu zakupić.

Styl boho obejmuje także ekologiczne materiały, takie jak: drewno, wiklina, bambus czy rattan. Dostępną przestrzeń optycznie powiększymy, wieszając na ścianach np. rattanowe lustra. Zalecamy zwłaszcza te, w kształcie słońca, które stanowią swoistą kwintesencję tego stylu.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w sypialni boho królują zarówno naturalne kolory, jak i mocniejsze barwy – także w przypadku dodatków. Nie zapominajmy również o stylowych frędzlach. Aby nadać sypialni boho charakteru, wystarczy, że nasze łóżko przyozdobimy za pomocą jasnej lub kolorowej narzutki z frędzlami i koralikami, albo za pomocą poduszek dekoracyjnych. Nad łóżkiem możemy zawiesić makramę, łapacze snów lub klimatyczne lampki. Dodatki w styku boho to także: kwieciste wzory, mozaiki, motywy zwierzęce, wyraziste zdobienia.

źródło zdjęcia: The Beds

Na podłodze natomiast warto położyć bawełniany lub wełniany dywanik, np. kolorowy, z fantazyjnymi wzorami lub stonowany z frędzlami. Na komodzie i szafce nocnej możemy ustawić małe świeczniki, latarenki lub lampiony – zwłaszcza z kolorowym kloszem lub kloszem wykonanym z naturalnych komponentów: z lnu oraz z bawełny. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie ceramicznego wazonu, do którego możemy włożyć na przykład trawę pampasową.

Nie zapominajmy także o roślinach doniczkowych, które stanowią podstawę stylu boho. Zieleń nadaje wnętrzu charakteru, nawiązuje do egzotyki, a także przełamuje barwy – w przypadku jasnych kolorów i pasteli. Możemy wybierać zarówno pomiędzy małymi, jak i dużymi roślinami, takimi jak: kaktusy, palmy czy monstery.

Oświetlenie w sypialni boho

Ważną rolę w sypialni odgrywa również odpowiednie oświetlenie – w tym przypadku postawmy zwłaszcza na ciepłe barwy żarówek. W stylu boho możemy zaszaleć natomiast z lampami dekoracyjnymi. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju klosze wykonane z wikliny i z bambusa, które tworzą unikalny nastrój. Warto zastosować zarówno modele wiszące, jak i te montowane do ścian i stojące.

Comments

  1. avatar says

    Powiem szczerze, że nie słyszałem o podobnym podejściu, jednak zaintrygowało mnie to. Na pewno podzielę się tym artykułem ze swoimi przyjaciółmi, aby porozmawiać z kimś jeszcze na ten temat – dzięki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge